پکن و واشنگتن بر سر شرکت چینی ناقض تحریم‌های آمریکا به توافق می‌رسند

0
178

روزنامۀ “وال استریت جورنال” نوشت که دولت های پکن و واشنگتن در حال دستیابی به توافقی برای رفع مجازات های آمریکا علیه شرکت چینی “جونگ سین” هستند که به دلیل نقض تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی و کره شمالی فعالیت هایش در آمریکا شدیداً در معرض تهدید قرار گرفته است.

وال استریت جورنال می نویسد : بر اساس توافقی که میان دولت های واشنگتن و پکن صورت گرفته، دولت آمریکا ممنوعیت صدور قطعات الکترونیکی به شرکت چینی “جونگ سین” را لغو می کند، و در ازای این تصمیم نه فقط شرکت چینی جریمه های سنگینی به خزانه داری آمریکا می پردازد، بلکه تغییرات مهمی در مدیریتش نیز انجام می‌دهد.

وال استریت جورنال می افزاید : دو طرف هنوز سرگرم مذاکره دربارۀ جزئیات این توافق هستند. دولت پکن پیشنهاد کرده که در چارچوب همین مذاکرات عوارض گمرکی میلیاردها دلار فرآورده های کشاورزی آمریکا را حذف کند. در مقابل دولت آمریکا گفته است که مجازات شرکت چینی “جونگ سین” موضوعی قضایی است که نمی توان درباره اش معامله کرد.

توافق پکن و واشنگتن دربارۀ شرکت چینی “جونگ سین” همزمان است با توافقات گستردۀ تجاری دو طرف که به موجب آنها چین پذیرفته است که با خریداری بیشتر کالاها و خدمات آمریکا و گشایش بازارهایش به روی شرکت های آمریکایی، کسری مبادلات تجاری این کشور را کاهش بدهد.

چین که نخستین بازار جهانی خودرو را دارد روز سه شنبه بیست و دوم ماه مه اعلام کرد که عوارض گمرکی واردات خودرو را بین ۱۵ تا ٢۵ درصد کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ شرکت چینی “جونگ سین” در سال ٢٠۱۷ مبلغ یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار جریمۀ نقدی به دلیل نقض تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی و کره شمالی به دولت واشنگتن پرداخت. در آوریل گذشته دولت آمریکا مجدداً شرکت چینی را به دلیل مشابه هدف تحریم قرار داد و اهم فعالیت های آن را در آمریکا ممنوع اعلام کرد. در نتیجۀ این تصمیم شرکت چینی در معرض ورشکستی و ۷۵ هزار کارمند آن در خطر بیکاری قرار گرفتند.