پیام هایی که انتخابات اخیر مصر برای مقامات آن کشور داشت

0
101

دکتر کاوه احمدی علی آبادی
عضو هئیت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری
عضو جامعه شناسان بدون مرز(ssf)

انتخابات اخیر ریاست جمهوری مصر و نتایجی که داشت به شکلی گویا پیام هایی از طرف مردم مصر برای هم مقامات و مسئولانی داشت که قرار است از این پس در آن کشور قبول مسئولیت کنند و همین طور پیامی برای دولت موقت کنونی و عملکردش در یک سال گذشته.
نخستین پیام پیرامون کاهش محبوبیت دولت موقت کنونی بود که در روزهای نخست به زیر کشیدن انقلاب دزدان در مصر بسیار محبوب تر بودند. این یعنی اقدامات قهری و شدید دولت موقت با استقبال مصریان مواجه نبوده و دولت آینده نیز اگر می خواهد موفق و محبوب باشد نمی تواند تنها با تکیه بر این که بر علیه تروریست ها مبارزه می کند، همان روش و منش را در پیش گیرد. عدم تفکیک معترضان از خشونت طلبان و تروریست ها توسط وزارت کشور و نیروهای امنیتی مصر بزرگترین تقصیر را در این زمینه داراست. عدم استقبال بخش بزرگی از جوانان انقلابی مصر از انتخابات، همزمان بزرگترین خطای استراتژیک دولت موقت مصر نیز هست: آنان با برخوردهای قهری با هر معترض و مخالفی عملاً بسیاری را با اخوانی ها همدل و همراه ساختند. اخوانی ها می خواستند انقلاب را بدزدند، نه جوانان انقلابی مصر که بهار عربی را رقم زدند. البته در این خصوص بخشی از قضات مصر نیز به شدت شریک جرم این اشتباه استراتژیک بودند و نقطه اوج آن حماقت، صدور احکام فله ای اعدام، “آن هم تنها در یک جلسه دادگاه” بود که تنها پرونده ای ننگین برای قوه قضایی مصر در تاریخ به جای گذاشت و موجب به مضحکه کشیدن عملی قوه قضاییه مصر در انظار عمومی جهانیان شد. اقدام مناسب رئیس جمهور موقت مصر در تعویض نخست وزیر موقت مصر متأسفانه با تعویض مقامات امنیتی همراه نبود و به همین سبب نحوه بخورد نیروهای امنیتی با مخالفان و معترضان تنها اندکی تعدیل یافت. السیسی اگر می خواهد یک قهرمان ملی باقی بماند نمی تواند به خاطر مبارزه با تروریست، فضای امنیتی و سکوت محض را در مصر تعقیب کند، بلکه باید به معترضان مدنی و مخالفان غیرخشونت طلب اجازه دهد تا هر گاه خواستند بتوانند نظرات شان در خیابان ها به دولت و مسئولان منتقل کنند، بدون این که دستگیر شوند یا مورد آزار و شکنجه قرار گیرند. اتهامات سنگین علیه اخوانی ها تنها بر کاهش محبوبیت دولت آتی مصر می افزاید و انقلاب دوم مصریان را زیر سوال می برد. چون هدف از به زیر کشیدن انقلاب دزدان، نجات کشور از دست یک دیکتاتوری مذهبی بود و قرار نیست که دیکتاتوری نظامی را جانشین اش کنیم. فراموش نکنیم که اخوانی ها نیز مصری و انسان اند و قرار نیست که در مواجهی با آنان، همان اشتباهات شان را ما نیز تکرار کنیم. مصر به همه مصریان تعلق دارد. علاوه بر آن، دولت آینده مصر اگر می خواهد علاوه بر عربستان و امارات توسط بقیه جهان به رسمیت شناخته شود و دارای حکومتی دموکرات ارزیابی گردد، تنها با رعایت حقوق متهامان و مجرمان و رفتارهای مطابق با موازین حقوق بشر در مصر است که موفق خواهد بود و گرنه منزوی خواهد شد. واقعیت این است که کشورهایی چون عربستان و امارات در کمک به مصر در انقلاب دوم بهار عربی بسیار کوشا و اکثراً مفید واقع شدند، اما برای مشاوره دادن پیرامون نحوه برخورد با مخالفان و معترضان و عمل به موازین حقوق بشری بی شک مشاور مفید و خوبی نخواهند بود، چون از این نقطه نظر در کشور خودشان مشکلات جدّی دارند. اما توصیه اتحادیه اروپا و آمریکا به دولت مصر برای رعایت حقوق متهمان و مجرماتن بی شک به نفع مردم و مسئولان مصری است گرچه وجهی انتقادی داشته باشد.
مایه خرسندی است که السیسی در اولین مصاحبه اش پس از پیروزی روی این نکته انگشت گذاشته که برای اداره مصر دست یاری به سوی تمامی مصریان دراز می کند، اما مهمتر از آن این است که بداند چگونه آن را عملی سازد. او می تواند از کمک گرفتن از ترکیبی از “مقامات خوش فکر قبلی مصر” با “چهره های انقلابی و جدید مصر”، راهی مطمئن به منظور تحقق آن وعده اش در پیش بگیرد. حضور یا حمایت اشخاصی چون البرادعی –برنده جایزه صلح نوبل- در هر دولتی به صرف خود نیز یک اعتبار جهانی برای هر دولتی خواهد بود.

 

 

مطلب قبلیاز میان سیل ها و طوفانها!
مطلب بعدیکشف پنج تخم سالم دایناسور!
دکتر کاوه احمدی علی آبادی
دکتر کاوه‌ احمدی‌ علی‌آبادی‌ تاکنون تحصیلات دانشگاهی را در مقطع دکترای جامعه شناسی (Ph.D) با عنوان دانشجوی ممتاز از تگزاس و مقطع فوق‌ دکترای‌ (Post Doctoral of Philosophy) فلسفه‌ علم‌ به همراه گواهی "ارزیابی کمال" از دانشگاه‌ آبردین‌ (Aberdeen) در داکوتای‌ جنوبی‌ آمریکا به پایان رسانده و و اینک عضو هیئت علمی (ACADEMIC BOARD) دانشگاه آبردین (ABERDEEN) با رتبه پروفسوری (PROFESSORSHIP) است. ایشان موفق به دریافت درجه دانشمندی (scientist) در رشته فلسفه علم با رساله "روش شناسی علم و فلسفه" و انتخاب به عنوان دانشمند برجسته (Distinguished scientist) سال 2008 از طرف دانشگاه آبردین شدند. دارای 14 عنوان کتاب چاپ شده، 6 عنوان در نوبت چاپ، بیش از 45 پژوهش و مقاله علمی از کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی و فراتر از 120 عنوان مقاله در نشریات کثیرالانتشار بوده و دارای 11 جایزه و لوح تقدیر و سپاس از جشنواره ها و مراکز علمی و آکادمی مختلف است. در حال حاضر ایشان عضو جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists without borders (ss هستند.