پولانسکی در جشنواره‌ای لهستانی دیده شد

0
123

رومن پولانسکی فیلمساز مشهور با پاسخ مثبت به دعوت دولت لهستان در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم گدینیا شرکت کرد و این در حالی است که وی پرونده‌ قضایی جنجالی در آمریکا دارد.

 رومن پولانسکی در این مراسم در برابر تماشاگران از اینکه در بیشتر فیلم‌هایش زنان قربانی می‌شوند، ابراز تاسف کرد.

پولانسکی که با حمایت مقامات دولتی راهی این جشنواره شده است، در جمعی که وزیر فرهنگ لهستان نیز در آن بود، شرکت کرد. بوگدان زدرویوسکی وزیر فرهنگ که شخصا از این فیلمساز مشهور دعوت کرده بود تا در جشنواره فیلم لهستان حضور یابد، دیشب در مراسم اختتامیه این جشنواره با پولانسکی و یانوس گلوواکی رییس جشنواره روی صحنه رفت و جایزه اصلی جشنواره یعنی شیر طلایی آن را برای فیلم “آیدا” به پاول پاولیکوفسکی اهدا کرد.

پولانسکی که پنجشنبه شب راهی لهستان شد و مدت اقامت او در این کشور سه روز اعلام شده است، اکنون در فرانسه زندگی می کند. او سال 1977 پیش از این که برای ایجاد رابطه با یک دختر 13 ساله دادگاهی شود، آمریکا را ترک کرد و دستگیری او از آن زمان تاکنون به موضوعی جنجالی بدل شده است.

هنوز روشن نیست که آیا حضور او در لهستان می تواند از سوی مقامات آمریکایی دردسر ساز شود یا خیر؟

پولانسکی جمعه یک کلاس تخصصی برای دانشجویان مدرسه فیلم لهستان برگزار کرد. او پس از شرکت در جشنواره کن امسال در جمعی دیده نشده بود.

 roman-polanski

وی در سخنانی که در جشنواره گدینیا ایراد کرد گفت خودش را با فیلمهایش بیان می کند و از حضار خواست تا به فیلمش توجه کنند. او در این سخنرانی کوتاه پنج دقیقه ای ابراز تاسف کرد که زنان معمولا قربانیان فیلم هایش هستند و گفت معمولا شخصیت های قوی و پیچیده زن در فیلم هایش حضور دارند.

این فیلمساز چهار سال پیش در بازدید از جشنواره فیلم زوریخ در سوییس دستگیر شد و مدتی را در حبس خانگی به سر برد و سرانجام پس از مدتی بدون این که به دولت آمریکا تحویل داده شود، آزاد شد.

به گزارش سینما خبر به نقل از هالیوود ریپورتر،پولانسکی شهروند فرانسه و متولد این کشور اما در منطقه لهستانی آن است. او در مدرسه مشهور فیلم لودز تحصیل کرد.

جشنواره فیلم گدینیا دو برنده شیر نقره ای هم داشت که مالگورساتا زوموسکا برای “به نام…” و فیلم کمدی کاسیا روسلانیک با عنوان “بچه غمگین است” بودند. فیلم دوم جایزه ویژه هیات داوران را نیز دریافت کرد.