پوشش مهمانداران ایرفرانس در ایران دردسرساز شد

0
278

خبرنامه ملی ایرانیان؛ مهماندارانی که در شرکت هواپیمایی “ایرفرانس” کار می کنند استفاده از پوشش حجاب را در توقفهای خود در تهران رد کردند.

بر اساس اعلام اتحادیه کارکنان شرکتهای هواپیمایی فرانسه قرار است پروازهای این شرکت فرانسوی به تهران از ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) ازسرگرفته شود.
مدیران ایرفرانس به تازگی بخشنامه‌ای را به خدمه پرواز ابلاغ کرده‌اند که در آن آمده کارکنان زن باید “به هنگام پرواز (به ایران) شلوار و کت‌هایی گشاد به تن داشته باشند و به هنگام ترک هواپیما نیز باید موهای خود را با روسری بپوشانند.”

خبرگزاری صدای آلمان نیز در این رابطه گزارش می دهد؛ شماری از مهمانداران زن شرکت هواپیمایی “ایرفرانس” نسبت به دستور این شرکت مبنی بر سر کردن روسری به هنگام فرود در تهران اعتراض کرده‌اند. کریستوف پیه، یکی از مقام‌های اتحادیه ملی خدمه پروازی فرانسه (SNPNC) به خبرگزاری فرانسه گفته است: «هر روز ما تماس‌هایی را از مهمانداران زن دریافت می‌کنیم که به ما می‌گویند، نمی‌خواهند روسری سر کنند.»

این اتحادیه از شرکت هواپیمایی ایرفرانس خواسته است تا داشتن حجاب را برای مهمانداران زن در پرواز به ایران داوطلبانه اعلام کند.

به گفته کریستوف پیه مدیران این شرکت امکان “جریمه” کسانی که از این بخشنامه‌ی پوشش سرپیچی کنند را منتفی نداسته‌اند.

ایرفرانس: این دستورعمل جدید نیست

شرکت ایرفرانس در پاسخ به خبرگزاری فرانسه در مورد این بخشنامه گفته است که تمامی خدمه پرواز “همانند دیگر بازدیدکنندگان خارجی موظف به محترم شمردن قوانین کشوری هستند که به آن سفر می‌کنند.”

به گفته ایرفرانس این قانون (پوشیدن روسری) “برای طول پرواز نیست” و از سوی تمامی خطوط هوایی بین‌‌المللی که به ایران سفر می‌کنند، محترم شمرده می‌شود.

این شرکت همچنین اعلام کرده است که دستور‌العمل وضع شده “جدید نیست”. به گفته مسئولان ایرفرانس پیش از قطع پروازهای این شرکت به ایران نیز این قانون هم برای ایران و هم برای عربستان سعودی اجرا ‌شده است.

شرکت ایرفرانس در سال ۲۰۰۸ تمامی پروازهای مستقیم خود از پاریس به تهران را متوقف کرد. در ماه دسامبر سال گذشته در پی توافق ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه هسته‌ای و سپس لغو تحریم‌ها، ایرفرانس اعلام کرد که پروازهای این شرکت هواپیمایی به تهران بار دیگر از ۱۷ آوریل ۲۰۱۶ از فرودگاه شارل دوگل به فرودگاه امام خمینی از سر گرفته خواهد شد.

یکی از مقام‌های اتحادیه خدمه پرواز (UNAC) به روزنامه بریتانیایی “تلگراف” گفته است، این اتحادیه معترض این دستور نیست، بلکه نسبت به اجباری بودن آن برای مهمانداران زن اعتراض دارد. فلور آری گفته است: «نقش ما قضاوت کردن در مورد پوشیدن روسری یا چادر در ایران نیست، بلکه آنچه ما به آن اعتراض داریم اجباری کردن آن است. مهمانداران زن باید این حق را داشته باشند که بتوانند از انجام این پروازها خودداری کنند.»

اتحادیه‌های خدمه پرواز ایرفرانس می‌گویند که مهمانداران زن باید از حق خودداری از انجام این پروازها بدون آنکه از دستمزدشان کاسته شود یا به عنوان نکته‌ای منفی در پرونده کاری‌شان به ثبت برسد، برخوردار باشند.

ایرفرانس در پاسخ به اعتراض‌ها نسبت به اعمال محدویت در آزادی‌های فردی گفته است که قانون فرانسه “محدود شدن آزادی‌های فردی” را “با توجه به ماهیت و ذات وظیفه‌ای که بایستی انجام شود” مجاز شمرده است.

در فرانسه هر زنی که از برقع یا نقاب در مجامع عمومی استفاده کند، به پرداخت جریمه نقدی محکوم می‌شود.