پوست ژلاتینی برای درمان زخم ساخته شد

0
105

محققان مدلی مبتنی بر ژلاتین ساخته اند که ویژگی های آن مانند پوست انسان است و می تواند آب را جذب کند. به این ترتیب می توان بانداژ های زخمی ساخت که رطوبت پوست را جذب می کنند.

به گزارش رسانه های درون مرزی به نقل از نیواطلس، محققان  آزمایشگاه های فدرال سوییس در علوم مواد و فناوری (Empa)  مدلی مبتنی بر ژلاتین ساخته اند که ویژگی هایی مانند پوست انسان دارد و می تواند آب را جذب کند.

این گروه تصمیم دارد با کنترل رطوبت موجود در ژلاتین  از آن در آزمایش های مربوط به واکنش پوست انسان نسبت به مواد مختلف مانند بانداژ های زخم استفاده کنند.

پوست  ماده ای فعال است که ویژگی های آن براساس محیط اطراف تغییر می کند.   یکی از این ویژگی های محیطی رطوبت است.

علاوه برآنکه رطوبت پوست را شفاف  و نرم تر می کند. اما رطوبت زیاد در پوست نوعی اصطکاک  ایجاد می کند که در نتیجه آن تاول، حساسیت و درد هنگام راه رفتن در پاها ایجاد می شود.

درهمین راستا دانشمندان به دنبال ساخت ماده ای بود که رطوبت آن قابل کنترل باشد و نیاز به کنترل آن توسط انسان نباشد.

در همین راستا آنها  با استفاده از ژلاتین مدلی ساخته اند که  رفتار پوست انسان را تقلید می کند.

این ماده مانند پوست معمولی رطوبت را جذب و ویژگی های آن را تغییر می دهد. بنابراین به طور واقعی با پارچه ها و مواد دیگر واکنش نشان می دهد.

در این مدل ازژلاتین معمولی استفاده شد که در آب حل می شود. این ماده در فیبرهای پنبه ای قرار داده شد و فرایندهایی شیمیایی روی آن انجام شد. درهمین راستا پلیمرهای پروتئین  پیوندهایی ایجاد کردند که مولکول ها را کنار هم نگه داشتند.

در نتیجه تمام این فرایندها ماده حاصل از آب را جذب می کند و مانند پوست نرم تر می شود. به گفته محققان مدل ژلاتینی جایگزینی برای تمام آزمایش های انسانی نیست اما کمک حال دانشمندان است.

مطلب قبلیآنانی که با بازی با کلمات، حقوق زنان ایرانی را پایمال می کنند!
مطلب بعدیزوم «اسپیلبرگ» برای اسکار ۲۰۱۷
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...