پوتین به روحانی: «فرصتی واقعی» برای ایران به وجود آمده

0
162

 کاخ کرملین، امروز با صدور بیانیه‌ای نوشت: «رییس جمهور روسیه در این گفتگو در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران خاطر نشان کرد که در حال حاضر فرصت مغتنمی برای حل این مسئله چندین ساله به وجود آمده است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز شنبه گذشته، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی روسیه گفت که «فرصت خوبی» برای توافق در مذاکرات هسته‌ای ایران وجود دارد که نباید آن را از دست داد.

لاوروف ادامه داد که در نتیجه مذاکرات پیشین میان ایران و کشورهای گروه ١+۵ «اختلافات اساسی بر سر اقدامات عملی حل شده است و تنها زبان دیپلماتیک لازم است که توافق به دست آمده ارائه گردد».

اما بر اساس سایت اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی در گفت‌وگو با رییس جمهور روسیه نسبت به آن چه آن را «زیاده‌خواهی‌ها»یی خواند که می‌تواند مسیر توافق هسته‌ای ایران را با دشواری‌هایی روبه‌رو کند، هشدار داد.

روحانی به پوتین گفت: «نباید شرایطی ایجاد شود که در اراده طرفین برای حصول توافق و رسیدن به نتیجه مورد رضایت طرفین خللی پدید آید.»

همچنین بر اساس بیانیه کاخ کرملین، رؤسای جمهور روسیه و ایران امروز درباره بعضی از مسائل بین‌المللی، از جمله بحران سوریه تبادل نظر و بر حل و فصل صلح‌آمیز این بحران، با اشاره به برگزاری کنفرانس “ژنو٢” تأکید کردند.

گفت‌وگوی پوتین و روحانی درباره بحران سوریه، درحالی است که دو کشور ایران و روسیه، از متحدان رژیم بشار اسد به شمار می‌آیند.