پوآرو زنده شد

0
129

هرکول پوآرو قهرمانی که آگاتا کریستی او را خلق کرد، اکنون چهار دهه پس از مرگش در رمانی با قلم سوفی هانا به عنوان «جنایات مونگرام» بازگشته است.

سوفی هانا که به خوبی آگاتا کریستی را می شناسد در «جنایات مونوگرام» به روشنی با تبعیت از سبک نویسنده محبوب بریتانیایی، کتابی در هم تنیده ازعشق و کار و سرگرم کننده خلق کرده است. گرچه او در رمان‌های دیگرش که همه در جهان معاصر می‌گذرند با فضایی دیگر روبه روست، اما هیچ مشکلی ندارد تا شخصیت مورد توجه آگاتا کریستی را در جهان داستانی آن زمان دوباره زنده کند.

داستان در کافی شاپ دلپذیری آغاز می‌شود و خوانندگان کتاب کریستی ۳۹ سال پس از کشته شدن پورآور در داستان «پرده»، بار دیگر او را درگیر ماجرایی خاص می‌بینند.

این رمان که هشتم سپتامبر منتشر ‌شده دقیقا ۳۹ سال پس از انتشار «پرده» که سپتامبر ۱۹۷۵ منتشر شده بود، به بازار آمده است.

در داستانی که هانا خلق کرده، دوران جوانی پوآرو، زمان خلق داستان است. این داستان از زاویه دید یک شخصیت جدید یعنی پلیسی روایت می‌شود که پوآرو را می‌شناسد و از او برای حل یک پرونده کمک می‌خواهد.

پس از اینکه انتشارات هارپر کالینز در صدد برآمد تا نویسنده‌ای معاصر را برای نوشتن کتاب جدیدی درباره پوآرو انتخاب کند، ویراستار خانم هانا، وی را به عنوان کسی که می‌تواند از پس این کار برآید، به این ناشر معتبر، معرفی کرده است. این پروژه با موافقت خانواده کریستی انجام شده است.

پورآرو کارآگاهی بلژیکی از محبوب‌ترین شخصیت‌هایی است که آگاتا کریستی خلق کرده است. این کارآگاه عجیب و باهوش در ۳۳ رمان، ۵۰ داستان کوتاه و دو نمایشنامه که در فاصله سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۷۵ نوشته شده‌اند، حضور دارد. کریستی اولین رمان هرکول پوآرو را با عنوان «ماجرای اسرارآمیز در استایلز» در سال ۱۹۲۰ نوشت.

بازیگران متعددی در نقش این کارآگاه بازی کرده‌اند و دیوید سوشه احتمالاً محبوب‌ترین بازیگری است که این نقش را اجرا کرده است. او از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۳ در این نقش بازی کرده است.

سوفی هانا تاکنون هشت رمان جنایی نوشته که با اقتباس از برخی از آنها فیلم‌هایی برای تلویزیون ساخته شده است. او با رمان «شبیه ستمگر» در سال گذشته به فهرست نهایی جایزه ملی کتاب بریتانیا راه یافته بود.

به گزارش مهر به نقل از اکسپرس، «جنایات مونوگرام» به قلم سوفی هانا از سوی انتشارات هارپر کالینز و به قیمت ۱۸٫۹۹ پوند به بازار آمده است.