پناهجویان ایرانی طبیعت ترکیه را جانی دوباره بخشیدند

0
336

جمعی از پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه روز یک شنبه سیزدهم سپتامبر با جمع آوری زباله های ساحل Bayraklı چهره دیگری به شهر ازمیر بخشیدند.
فعالین اجتماعی و سیاسی پناهجو که همگی از اعضاء انجمن گمبرون پاک می باشند نزدیک به دو سال است که فارق از مشکلات پناهجویی طرح جمع آوری زباله در سطح شهر ازمیر ترکیه را در برنامه خود گنجانده و به طور مستمر هر ماه با اعلام فراخوانی بخشی از شهر را پوشش می دهند.
بنا به گزارش رسیده به خبرنامه ملّی ایرانیان؛ شریعت شریفی مدیر مسوول گمبرون پاک در این باره می گوید: شرایط سخت پناهجویی و بلاتکلیفی و نبود سازمان ها و انجمن های فرهنگی و اجتماعی برای پناهجویان در ترکیه عاملی است که اکثر پناهجویان به روزمرگی روی بیاورند همین امر سبب می شود تا پناهجو هیچ گونه انگیزه کار جمعی را نداشته باشد. در چنین شرایطی فعالیت های اجتماعی به خصوص فعالیت عملی به پناهجو هویت می دهد.
اقبال حکیمیان فعال دانشجویی و از اعضاء انجمن گمبرون در پاسخ به این که چرا اکثرا پناهجویان تمایلی به کار گروهی ندارند؟ گفت: متاسفانه روند رسیدگی به پرونده ها پروسه ای طولانی است و پناهجو را بلاتکلیف می کند ترس از آینده، نبود درآمد پناهجو را به سمت مصرف گرایی سوق می دهد و برای غلبه بر این مشکل وجود سازمان های فرهنگی الزامی است. در حال حاضر هیچ گونه سازمانی چه اجتماعی و سیاسی و چه فرهنگی در ترکیه فعالیت رسمی ندارد. انجمن گمبرون پاک با چنین نیتی پا به عرصه وجود گذاشته است.
رویا رابط فعال مدنی از دیگر اعضاء انجمن گمبرون پاک است وی با اشتیاق تمام از حضورش حرف می زد: مراقبت از محیط زیست وظیفه همگانی است و ربطی به موقعیت و شرایط فرد ندارد. شرایط پناهجویی نباید عامل بازدارنده ای باشد. خشک شدن دریاچه ارومیه، آتش سوزی بخش بزرگی از جنگل های شمال و غرب کشور, کرانه های نازیبای دریای خزر و خلیج فارس همگی از عدم مسوولیت تک تک ما به وجود آمده است. فکر کنم حق تک تک ما بود که ساحلی به زیبایی ساحل Bayraklı داشته باشیم اما وظیفه ماست که از محیط زیست مراقبت کنیم و به وارثان بعدی بسپاریم…
اگر چه این روزها خبرهای ناگواری از غرق دست جمعی پناهجویان تا آواره گی و دربدری متواریان از توحش داعش می شنویم اما حضور پررنگ این پناهجویان نقطه عطفی است برای آغاز فعالیت های گروهی و کاشتن بذر مهربانی، امید که دیگر پناهجویان شهرهای ترکیه این نوع فعالیت ها را جدی گرفته و هم گام با انجمن گمبرون پاک نهال همگرایی را پیوند بزنند تا باری از مشکلات روحی و روانی آنها برداشته شود.
تهیه و تنظیم: مجید عارفی دوست – یاس احمدی
عکاس: بیژن مجتهدزاده