پمپئو: رهبران جمهوری اسلامی از جمله روحانی از ترورهای اروپا خبر دارند

0
176

وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به سوال خبرنگار صدای آمریکا گفت رهبران جمهوری اسلامی از ترورهایی که در اروپا انجام می شود، اطلاع دارند و اجازه می‌دهند که چنین اتفاقی بیافتد.

مایک پمپئو در کنفرانس خبری در حاشیه نشست ناتو در واشنگتن گفت: «هم اکنون، کارزاری از سوی جمهوری اسلامی برای سوءقصد و ترور در اروپا ادامه دارد. همه رهبران جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی که رئیس جمهوری ایران است، اجازه می‌دهند که این اتفاقی بیافتد.»

وی افزود: «بارها گفته‌ام تهدیدهای جمهوری اسلامی چیست و تهدیدها خیلی زیاد هستند ولی ما از جمهوری اسلامی فقط خواسته‌ایم رفتاری عادی مثل دیگر کشورها داشته باشند.»

پمپئو گفت: «ما با تمامی متحدان‌مان کار می‌کنیم که تهدیدات جمهوری اسلامی را بی‌اثر کنیم و از سوی دیگر دست به اقدامات بازدارنده هم می‌زنیم. ما تحریم وارد می‌کنیم تا جمهوری اسلامی برای چنین رفتارهایی، منابع در اختیار نداشته باشد.»

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «همین الان پیکارجویان تروریستی اروپایی در عراق و سوریه هستند و ما باید تلاش کنیم که این‌ها دیگر جذب نیروهای تروریستی نشوند. ولی اقدامات جمهوری اسلامی این کار را دشوار می‌کند.

وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو در واشنگتن حضور دارند.

به گزارش صدای آمریکا؛ پیش از این، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ فروردین و در جریان نشست شورای آتلانتیک با حضور وزیران خارجه عضو ناتو گفت: «ناتو خطری مانند دیوار آهنین یا گسترش کمونیسم را بی‌اثر کرد ولی حالا باید برای خطرهای ناشی از روسیه، چین و جمهوری اسلامی آماده باشد.»