پمپئو در سالگرد اعتراضات ایران: علیه ماموران سرکوب رژیم جمهوری اسلامی اقدام خواهیم کرد

0
19

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۵ آبان با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت نخستین سالگرد اعتراضات مردمی در ایران گفت، در حالی که معترضان ایرانی از «حق آزادی بیان» خود استفاده می‌کردند، رژیم جمهوری اسلامی با «به نمایش گذاشتن ایدئولوژی افراطی خشونت و وحشت بی‌رویه خود» به آنها پاسخ داد.

مایک پمپئو در این بیانیه که در تارنمای وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است،‌ گفت: «مردم در شهرهای مختلف ایران سال گذشته در اعتراض به چهار دهه سوءمدیریت رژیم جمهوری اسلامی فاسد حاکم، که ثروت مردم را تاراج و خرج تروریسم در خارج و سرکوب در داخل کرده بود، به خیابان‌ها رفتند.»

او با یادآوری این که نیروهای امنیتی رژیم ۱۵۰۰ تن از معترضان، از جمله ۲۳ کودک را کشتند، تاکید کرد که جمهوری اسلامی با آن برخورد یک بار دیگر ماهیت واقعی خود را به نمایش گذاشت و هرگونه مشروعیت باقیمانده اش نزد مردم ایران را از دست داد.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ افزود: «فاجعه این جا است که ترور و وحشت‌افکنی رژیم [جمهوری اسلامی] همچنان تا به امروز ادامه داشته است. این رژیم قوانین و وظایف بین‌المللی خود در قبال مردم ایران را نادیده می‌گیرد. رژیم هزاران معترض بازداشتی را همچنان در بند نگه داشته است و بنا به گزارش‌ها آنها را با شلاق، شوک الکتریکی، گرسنگی، ضرب و جرح، تعرض و تجاوز جنسی، و سایر انواع شکنجه آزار می‌دهد. خانواده‌های قربانیان نیز به دلیل دفاع از عزیزان‌شان زندانی می‌شوند.»

مایک پمپئو تاکید کرد: «جهان باید درک کند که در این رژیم اهریمنی هیچ فرد میانه‌رویی برای به قدرت رسیدن وجود ندارد؛ [در این رژیم] مقامات تنها می‌خواهند از این دستگاه بی‌رحم دفاع کنند و از آن منفعت ببرند. ما امیدواریم که دیگر دولت‌ها نیز به ما پیوسته و از رژیم جمهوری اسلامی بخواهند که همه زندانیان سیاسی و افرادی را که به دلایل اعتقادی در حبس قرار گرفته‌اند فورا آزاد کند.»

وی گفت، ایالات متحده جهت پاسخگو کردن رژیم جمهوری اسلامی، اقدامات بیشتری را علیه ماموران سرکوب جمهوری اسلامی در این هفته اعلام خواهد کرد. به گفته آقای پمپئو این اقدامات جهت اجرای عدالت برای مردم ایران، که قربانیان دیرینه رژیم جمهوری دیکتاتوری اسلامی هستند، خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با انتشار توئیتی به مناسبت یکمین سالگرد سرکوب خونین اعتراضات مردم توسط رژیم جمهوری دیکتاتوری اسلامی، نوشت: «یک سال پیش، ایرانیان دلیر برای استفاده از حق آزادی بیان خود به خیابان‌ها رفتند. این رژیم با به نمایش گذاشتن ایدئولوژی وحشیانه خود، یعنی خشونت و وحشت بی‌رویه‌، واکنش نشان داد و حدود ۱۵۰۰ ایرانی، از جمله دست‌کم ۲۳ کودک، را کشت. ما سوگوار این قربانیان هستیم.

اعتراضات آبان سال گذشته در پی گران شدن ناگهانی قیمت بنزین از جمعه شب ۲۴ آبان در چند شهر ایران از جمله مشهد، اهواز، خرمشهر، و بهبهان آغاز شد. تلویزیون حکومتی رژیم جمهوری اسلامی در نخستین ساعات جمعه افزایش سه برابری قیمت بنزین را اعلام کرده بود.

صدای آمریکا نوشت؛  اعتراضات در نخستین ساعات به طور آرام برگزار شد و مردم در شهرهایی چون تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، و تبریز با خاموش کردن خودروهای خود در خیابانها و دادن شعارهایی چون «پول نفت گم شده خرج فلسطین شده»، «مرگ بر گرانی» به گرانی بنزین اعتراض کردند اما نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی به معترضان حمله کردند.