پلیس: قاچاق دختران ایرانی به امارات را نفی نمی‌کنیم

0
148

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی، با تایید «قاچاق دختران ایرانی به کشورهای عربی» گفته که «این موضوع را نفی نمی‌کنیم» اما «عدد آن قابل توجه نیست.»

 به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از رادبو فردا؛ علی صادقی، دوشنبه ۱۱ آذر در تهران گفته است که «مقصد عمده» موارد قاچاق دختران ایرانی، کشور امارات متحده عربی بوده است.

 سردار صادقی اشاره‌ای به آمار احتمالی زنان و دختران قاچاق شده به خارج از ایران نکرده و مشخص نکرد تعداد آنها چقدر است که به گفته او عدد آن قابل توجه نیست. تاکنون آمار رسمی و حتی غیر رسمی از میزان قاچاق انسان به خارج از ایران منتشر نشده و مسئولان امنیتی و سیاسی کشور معمولا در برابر این پدیده ساکت بوده‌اند.

 در همین روز، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی کل کشور نیز گفته که مقصد اصلی قاچاق انسان از ایران، استرالیا، کانادا و کشورهای اروپایی است اما این افراد هنگام خروج از کشور به صورت قانونی خارج شده و از طریق کشور ثالث به صورت غیرقانونی وارد کشور مقصد می‌شوند.

 با وجود این فرماندهان ارشد نیروی انتظامی و مقام‌های امنیتی و قضایی، هر از چند گاهی، از کشف و انهدام باندهای قاچاق انسان در ایران خبر می‌دهند.

 رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی نیز در این خصوص گفته است: «باندهای مختلفی وجود دارد که در حال حاضر آمار آن را در اختیار ندارم.»

 آقای صادقی همچنین درباره این باندها گفته است «با توجه به اینکه با کشورهای ترکیه و مالزی لغو روادید هستیم، این افراد به شکل قانونی از کشور خارج می‌شوند و ممکن است در آنجا به کشورهایی نظیر استرالیا و … بروند.»

 به گفته رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی، عمده این افراد در قالب نیروی کار به این کشورها برده می‌شوند.

 پیش از این و در خرداد ماه ۱۳۸۳، روزنامه شرق، چاپ تهران، گزارشی از قاچاق گسترده دختران ایرانی به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس منتشر کرد که بازتاب‌ها و واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

 در آن گزارش از انتقال ماهانه سه تا پنج جسد دختر ایرانی به کشور و نیز از برگزاری مراسم حراج ۵۴ دختر ایرانی در فجیره امارات متحده عربی، خبر داده شده بود.

 در همان زمان، میزگردی با موضوع «قاچاق انسان» در محل خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی برگزار شد و در آن، یک خلبان ایرانی که در خطوط هوایی امارات متحده کار می‌کرد، اعلام کرد به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ دختر، هر روز از طریق نه پرواز منظم و ۲۰ پرواز غیر منظم از ایران به دبی فرستاده می‌شوند.

 وزارت امور خارجه آمریکا، گزارش‌های سالانه‌ای درباره قاچاق انسان در جهان منتشر می‌کند. در گزارش سال ۲۰۱۳ این وزارت‌خانه نیز مانند سال‌های گذشته، از ایران به عنوان یک کشور «مبدأ، محل عبور و مقصد برای مردان، زنان و کودکانی که به منظور بهره‌برداری جنسی در معرض قرار می‌گیرند و به کار اجباری گمارده می‌شوند»، نام برده شده است.

 این گزارش افزوده که «پسران و دختران ایرانی و افغان ساکن ایران در داخل کشور به تن فروشی وادار می‌شوند» و «زنان، پسران و دختران ایرانی در ایران و همچنین در پاکستان، در کشورهای حاشیه خلیج فارس و در اروپا به منظور بهره‌برداری جنسی در معرض قاچاق قرار می‌گیرند.»

 به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، عملکرد دولت ایران، درسال موضوع گزارش، «با معیارهای حداقلی ریشه‌کن کردن قاچاق انسان مطابقت نداشت و این دولت اقدام قابل توجهی در این جهت صورت نداد.»

 گزارش تاکید کرده که «دولت در این دوره گزارش، اطلاعاتی در زمینه اقدامات و طرح‌های مبارزه با قاچاق انسان خود در اختیار جامعه بین‌المللی قرار نداد» و «این امر مانع جمع‌آوری اطلاعات در مورد معضل قاچاق انسان در کشور گردید و در راه اقدامات دولت در مبارزه با آن مانع ایجاد کرد.»