پلیس ترکیه برادر گولن را دستگیر کرد

0
171

پلیس ترکیه قطب الدین گولن برادر فتح الله گولن را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام دستگیر کرد. پیشتر محمد سعید گولن، برادرزاده گولن هم دستگیر شده بود. روزنامه‌های ترکیه جزئیات این دستگیری‌ها را منتشر نکردند.

خبرگزاری آناتولی روز یکشنبه ۱۱ مهر (دوم اکتبر) از قول واحد امنیتی شعبه مبارزه با تروریسم استان ازمیر گزارش داد که قطب‌الدین گولن برادار فتح الله گولن به اتهام “عضویت در یک گروه تروریستی” دستگیر شد.

به نوشته آناتولی قطب‌الدین گولن “سرکرده فرقه خشونت‌گرا و تروریستی” است و تحت تعقیب پلیس بوده است. پلیس مجوز چاپخانه “چاغلایان” را هم که متعلق به برادر فتح الله گولن بود لغو کرد. رسانه‌های ترکیه نوشتند که قطب الدین فعلا تحت بازجویی نیروهای امنیتی ضد تروریسم ترکیه قرار دارد.

چرا برادر گولن دستگیر شد؟

فتح الله گولن رهبر جنبش خدمت گولن از سال ۱۹۹۹ میلادی تاکنون در ایالت پنسیلوانیای آمریکا در “تبعید خودخواسته” زندگی می‌کند. دولت ترکیه بارها گولن را عامل اصلی وقوع کودتای نافرجام در ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) معرفی کرد و از آمریکا خواست که وی را تحویل دهد.

گولن پنج برادار و دو خواهر دارد. از میان خواهران و برادران او فقط قطب‌الدین گولن دستگیر شده است. مقامات بارها گفته‌اند که طرفداران گولن را هم از ساختارهای اداری ترکیه “تصفیه و پاکسازی” خواهند کرد.

دستگیری برادر فتح الله گولن درست یک روز بعد از سخنرانی بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه (اول اکتبر/۱۰ مهر) اتفاق افتاد. نخست وزیر ترکیه طرفداران فتح‌الله گولن را متهم به شایعه‌پراکنی در باره احتمال وقوع یک کودتای دیگر در ترکیه کرده بود. دستگیری برادر گولن بعد از سخنرانی این گمانه‌زنی را تقویت کرده است که دستگیری قطب الدین برای فشار آوردن به رهبر جنبش گولن بوده است.

عارف کسگین پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه که با وضعیت گولنیست‌ها آشناست به دویچه وله می‌گوید: «دستگیری برادر فتح الله گولن به منظور باج‌گیری و یا فشار به فتح الله گولن نمی‌تواند باشد، چون‌که اگر چنین چیزی بود قبلا دستگیر می‌شد. احتمال دارد که بیشتر در ارتباط با ردگیری با شبکه گولن باشد. رسانه‌ها فعلا جزئیات بیشتری در این باره منتشر نکردند. مقامات امنیتی هم توضیح بیشتری نداه‌اند و فعلا دلایل و انگیزه واقعی دستگیری برادر گولن پرسشی شده است که بی پاسخ مانده است.»

اردوغان: طرفداران گولن به دنبال فرار و پناهندگی

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه (اول اکتبر/۱۰ مهر) گفت: «طرفداران فتح الله گولن در حال حاضر به دنبال فرار و پناهندگى هستند. اما ما تعقیبشان می‌کنیم. آن‌ها در این جهان توسط ما و در آخرت از سوی پروردگار به سزای اعمال‌شان می‌رسند.»

به گزارش دویچه وله؛ بعد از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه موج دستگیری‌ها در ترکیه آغاز شد. هزاران کارمند دولت از جمله قاضی، دادستان، مامورین پلیس، معلمان و مدیران مدارس را از کار اخراج کردند. تاکنون حدود ۴۰ هزار نفر به اتهام عضویت و یا هواداری از گولن بازداشت شده‌اند.