پلیس بلژیک ۱۶ نفر را در عملیات ضد تروریستی بازداشت کرد

0
120

پلیس و نیروهای امنیتی بلژیک طی عملیاتی ضد تروریستی در بروکسل و چند شهر دیگر ۱۶ نفر را بازداشت کرده‌اند. بروکسل همچنان در بالاترین وضعیت امنیتی است. خطوط مترو، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل‌اند.

دادستانی بلژیک صبح دوشنبه (۲۳ نوامبر/ ۲ آذر) از بازداشت ۱۶ نفر در بروکسل در جریان عملیات بزرگ ضد تروریستی خبر داد.

به گفته اریک فان در سایپت، سخنگوی دادستانی، صلاح عبدالسلام در میان بازداشت‌شدگان نیست. عبدالسلام مظنون به دست داشتن در حملات تروریستی پاریس است؛ حملاتی که ۱۲۹ کشته بر جا گذاشت.

در مجموع ۱۹ عملیات تجسسی در چندین منطقه از بروکسل، پایتخت بلژیک و سه عملیات در شهر شارلروا صورت گرفته است.

در این عملیات سلاح یا ماده منفجره‌ای پیدا نشد. عملیات پلیس از شامگاه یکشنبه (۲۲ نوامبر) شروع شد.

در محله مولنبک بروکسل که محل زندگی صلاح عبدالسلام است صدای تیراندازی شنیده شد.

سخنگوی دادستانی گفت، مأموران به هنگامی که یک خودرو به سرعت به آن‌ها نزدیک می‌شد به روی او آتش گشودند. راننده زخمی فرار کرد اما بعد توسط پلیس دستگیر شد. هنوز معلوم نیست، آیا این مورد به تحقیقات ضد تروریستی مربوط می‌شود یا خیر.

دادستانی جزئیات بیشتری از دستگیرشدگان ارائه نداد و در واکنش به نمایندگان رسانه‌ها تنها به این موضوع اشاره کرد که تحقیقات هنوز جریان دارد.

روز دوشنبه یکی از قضات پرونده تحقیقات ضد تروریستی در مورد ادامه بازداشت دستگیرشدگان تصمیم خواهد گرفت.

دستگیری مظنونی “در حال فرار به آلمان”

روزنامه “لا لیبره بلژیک” گزارش داده که نیروهای امنیتی یک مظنون را در شهر شرقی لوتیش دستگیر کرده‌اند. این روزنامه در صفحه اینترنتی خود نوشت که این مظنون ممکن است صلاح عبدالسلام باشد.

به گزارش دویچه وله؛ طبق این گزارش، این مرد با یک دستگاه “ب.‌ام.‌‌و” در اتوبان در مسیر آلمان در حال فرار بود. این اتوبان لوتیش را به آخن مرتبط می‌سازد.

دادستانی بلژیک در گزارش کوتاه خود از دستگیری در لوتیش سخنی به میان نیاورد. آلمان هم تا کنون در مورد عملیات پلیس در منطقه مرزی آخن گزارشی ارائه نکرده است.

بروکسل همچنان در بالاترین وضعیت امنیتی به سر می‌برد.

شارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک اعلام کرد، بسته شدن خطوط مترو و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها همچنان ادامه خواهد یافت. او گفت، درجه ۴ هشدار امنیتی که اینک در بروکسل برقرار است به این معنی است که این شهر با تهدیدی “جدی و فوری” روبروست.

او افزود، امکان وقوع حملاتی مشابه حملات پاریس در بروکسل وجود دارد.