پلیس اسپانیا به دنبال مظنون اصلی حملات تروریستی این کشور است

0
192

پلیس اسپانیا روز شنبه ۱۹ اوت/ ۲۸ مرداد اعلام کرد که همچنان در پی یافتن آخرین مظنون حملات تروریستی “بارسلون” و “کامبریلز” است که به نظر می‌رسد از مرز اسپانیا- فرانسه گذشته است. در عین حال موضوع “افزایش حداکثری سطح هشدار تروریستی”، در دولت این کشور نیز مطرح شده است.

 پلیس اسپانیا “یونس ابویعقوب” جوان ٢٢ ساله مراکشی‌الاصل را به عنوان عامل اصلی حملات روز پنج‌شنبه ۱۷ اوت معرفی کرد. براساس گزارش رسانه‌های اسپانیا، او احتمالاً راننده کامیونتی بوده که به مردم و رهگذران در خیابان “رامبلا” در بارسلون حمله کرده است.

روز پنج‌شنبه ۱۷ اوت، اسپانیا شاهد ٢ حمله تروریستی بود که طی آن دست‌کم ١۴ نفر کشته و حدود ١٢٠ نفر زخمی شدند. حمله نخست حوالی ساعت ١٧ آن روز در “بارسلون” و توسط یک کامیونت سفید در خیابان “رامبلا” صورت گرفت که طی آن ١٣ نفر کشته و بیش از ١٠٠ نفر زخمی شدند.

ساعاتی بعد، یک خودروی “آئودی” مدل ” آ۳ “، با حمله به عابران در ساحل دریا در منطقه “کامبریلز” در ١٢٠ کیلومتری جنوب بارسلون باعث زخمی شدن ٧ نفر و همچنین آسیب‌زدن به یک خودروی پلیس شد. یکی از زخمی‌شدگان یک روز پس از این حمله از شدت جراحات درگذشت.

سایت “اعماق” وابسته به گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، مسئولیت این حملات را پذیرفت.

کلیدهای حل معمای تروریستی

نتیجه تحقیقات پلیس و یافتن ٣ خودرویی که توسط مهاجمان کرایه شده بود، به نیروهای پلیس اجازه داد که بتوانند ١٢عضو یک “گروه جهادگرا” را کشف کنند. ۴ نفر از این افراد طی روزهای پنج‌شنبه ۱۷ و جمعه ١٨ اوت دستگیر شدند و همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

“موسی الکبیر” نیز از دیگر عاملان این حملات بود که توسط پلیس در منطقه “کاتالان” کشته شد.

یک خودروی دیگر مربوط به این گروه هنوز پیدا نشده و پلیس اسپانیا با اعلام مشخصات آن به پلیس فرانسه اعلام کرده که احتمالاً راننده کامیونت حمله روز پنج‌شنبه، با همین خودرو از مرز اسپانیا- فرانسه رد شده است. بنا براعلام پلیس، این ماشین یک رنو مدل “کانگو” و به رنگ سفید بوده است.
همچنین پلیس هویت ٣ نفر دیگر از اعضای این گروه را شناسایی کرده، اما هنوز موفق به دستگیری آنها نشده است. هرچند به نظر می‌رسد ٢  نفر از آنها در آتش‌سوزی و انفجار خانه‌ای در منطقه “الکنار” در ٢٠٠ کیلومتری جنوب “بارسلون” کشته شده باشند.
این خانه محلی بود که اعضای این گروه مواد انفجاری را در آن تهیه می‌کردند. اما با تخریب بخشی از مهمات این گروه در این انفجار، پلیس می‌گوید که احتمالاً آنها بار دیگر وارد فاز «مقدماتی» و «تشکیل مجدد» خواهند شد تا بتوانند حملات بعدی را با تلفات کمتری در میان خود ادامه دهند.
بنا براین گزارش، بیشتر اعضای این گروه جهادگرا از جمله “موسی الکبیر” ١٧ ساله، “سعید العلا” ١٨ ساله و “محمد هشامی” ٢۴ ساله، در شهر “ریپول” در دامنه کوه‌های “پیرنه” بوده‌اند.
٣ مظنون دیگر این حملات در همین شهر دستگیر شدند و ٣ مهاجمی که روز جمعه ١٨ اوت کشته شدند نیز در آنجا زندگی می‌کردند.

خبرگزاری فرانسه نوشته که اعلام “احتمال مشارکت” موسی الکبیر و برادرش “ادریس” ٢٧ ساله که روز پنج‌شنبه ١٧ اوت دستگیر شد، خانواده‌ و نزدیکان آن‌ها را بسیار شگفت‌زده کرده و اعلام کرده‌اند که متوجه چنین چیزی نشده بودند. پدرشان گفته که پسرانش «هیچ نشانه‌ای از پیوستن به گروه‌های تروریستی را نشان نمی‌دادند. مثل جوان‌های همسن و سال خود زندگی می‌کردند و مثل آنها لباس می‌پوشیدند».

000_ro5sp

از چپ به راست : موسی الکبیر ١٧ ساله، سعید العلا ١٨ ساله، محمد هشامی ٢۴ ساله و یونس ابویعقوب ٢٢ ساله.

افزایش سطح هشدار تروریستی در اسپانیا

حملات تروریستی که پیش از این پاریس و نیس در فرانسه، همچنین بروکسل و لندن و برلن را هدف قرار داده بود، این‌بار به اسپانیا رسیده است. دولت اسپانیا قرار است روز شنبه ١٩ اوت در مورد “افزایش سطح هشدارهای تروریستی” در این کشور تصمیم بگیرد . “کمیسیون ارزیابی تهدید” به ریاست وزیر کشور اسپانیا و شامل مقامات ارشد پلیس و نیروهای امنیتی این کشور مسئول بررسی این موضوع هستند.

در حالی که ١١ درصد از تولید ناخالص ملی اسپانیا از صنعت توریسم این کشور تأمین می‌شود، به نظر می‌رسد افزایش سطح هشدارهای امنیتی به تعداد گردشگران آن لطمه فراوانی وارد کند. سالانه میلیون‌ها مسافر از کشورهای مختلف دنیا سواحل اسپانیا را برای تفریح برمی‌گزینند. همچنان که در میان قربانیان حملات تروریستی روز پنج‌شنبه نیز دست‌کم ٣۵ ملیت مختلف بوده که براساس گزارش‌ها ١٧ نفر از زخمیان نیز وضعیت وخیمی دارند.

“فیلیپه ششم” پادشاه اسپانیا و “لتیسیا” ملکه این کشور، روز شنبه از حادثه‌دیدگان این حملات در دو بیمارستان بارسلون دیدن کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،در اسپانیا ٣  روز عزای عمومی اعلام شده است.