پس از دایملر ۳ شرکت آلمانی دیگر بازار جمهوری اسلامی را ترک کردند

0
79

ظرف یک هفته پس از توقف فعالیت شرکت دایملر، سازنده خودروهای بنز در ایران، سه شرکت صنعتی دیگر اعلام کردند که به علت تحریم های ایالات متحده امریکا به همکاری با جمهوری اسلامی ادامه نخواهند داد و قراردادهای تازه خود را در این کشور اجرا نخواهند کرد. این شرکت ها «هرن کنشت»، «وورث» و «دوور»* نام دارند. علاوه بر شرکت های مذکور، به گفته مسئولان اتاق بازرگانی آلمان و جمهوری اسلامی، شرکت های زیاد دیگری نیز خود را برای قطع همکاری با جمهوری اسلامی آماده می‌کنند.

 با آغاز دور نخست تحریم‌های آمریکا، اکنون تنها آن گروه از شرکت‌های آلمانی امکان ادامه کار با دولت جمهوری اسلامی را دارند که هیچگونه رابطه‌ای با بازار آمریکا نداشته باشند. اما این دسته از شرکت‌ها نیز برای ادامه فعالیت خود نیازمند بانکی هستند که مبادلات ارزی را با جمهوری اسلامی انجام دهد.

مسئولان اتاق بازرگانی آلمان در دولت جمهوری اسلامی به شبکه نخست تلویزیون آلمان گفته‌اند: «شرکت های کوچک می توانند معاملات خود را به صورت نقدی ادامه بدهند، اما انجام معاملات اصلی بدون همکاری بانک‌ها ممکن نیست. به این دلیل اتحادیه اروپا در تلاش یافتن بانکی است که بتواند مبادلات ارزی را بدون هراس از فشار آمریکا انجام دهد. امری که چندان ساده تحقق نخواهد یافت.

فسخ قرارداد فروش ماشین‌های تونل سازی
نخستین شرکتی که پس از دایملر بنز همکاری خود با ایران را قطع کرد، شرکت سازنده ماشین‌های تونل سازی هرن کنشت آلمان بود. مارتین هرن کنشت مدیرعامل این شرکت در مصاحبه ای با مجله اقتصاد هفته در آلمان گفته است: «ما قرار بود ماشین آلات حفاری برای احداث یک تونل عظیم در ایجاد راه به ایران بفروشیم، اما اکنون مجبور به عقب نشینی از این معامله هستیم».

به گفته مارتین هرن کنشت، ارزش این قرارداد معادل ٢٠ میلیون یورو بود و متن آن نیز برای امضای دو طرف آماده شده بود. اما اجرای این قرارداد می‌توانست مناسبات بازرگانی شرکت هرن کنشت را در آمریکا با مشکل روبرو کند. در حالی که بازار آمریکا برای این شرکت اهمیت بیشتری دارد. هرن کنشت افزوده است که اکنون رقبای چینی بار دیگر جای آلمانی‌ها را در بازار دولت جمهوری اسلامی پر خواهند کرد.

 قطع تولید و فروش پیچ و مهره
شرکت پرسابقه “وورث” دومین شرکتی بود که در روزهای اخیر فعالیت تولیدی خود در با دولت جمهوری اسلامی را متوقف کرد. این شرکت سازنده پیچ و مهره است و با تعطیل آن صنایع داخلی جمهوری اسلامی نیز می‌توانند با بحران دسترسی به کالاهای مورد نیاز خود روبرو شوند.

صدها کارگر ایرانی در شرکت وورث به کار اشتغال داشتند و این شرکت قرار بود فعالیت‌های خود را با ایجاد شعبه‌هائی در تبریز، مشهد و چند شهر دیگر گسترش دهد.

به گزارش شبکه اول تلویزیون آلمان مسئولان شرکت آلمانی هنگام استراحت همکاران خود به آن‌ها اعلام کرده‌اند که باید کارشان را تعطیل و سفارش‌هائی را که به شعبه مرکزی داده بودند لغو کنند. به مشتریان ایرانی نیز اعلام شده است که شرکت قادر به تحویل کالاهائی که آن‌ها سفارش داده اند نیست.

لغو دو قرارداد ماشین سازی
دوور، سومین شرکت آلمانی که پس از دایملر بنز قطع همکاری خود با دولت جمهوری اسلامی را به طور رسمی اعلام کرده، یک شرکت ماشین سازی است. مدیر عامل این شرکت به شبکه اول تلویزیون آلمان گفته است: «ما سال گذشته دو قرارداد بزرگ و قابل توجه با دولت جمهوری اسلامی امضا کردیم که اکنون ناگزیزیم آن‌ها را رها کنیم».

شرکت های آلمانی در ایران از موسسه «ام اف سی/ کانسولتینگ»** مشاوره می گیرند. پیتر هایدینگر رئیس این موسسه می گوید: «برای همه شرکت‌های آلمانی ممکن نیست که یکشبه به فعالیت خود با دولت جمهوری اسلامی پایان بدهند. به عنوان نمونه ما به یک شرکت تولیدکننده مواد غذائی مشورت می دهیم که در ایران چند کارخانه و هزاران کارگر دارد. چنین شرکتی نه می تواند یکباره به کار خود پایان دهد و نه می تواند برای مدت زیادی به کار خود ادامه بدهد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ اظهارات هایدینگر نشان می دهد که صدها شرکت آلمانی در ایران دستخوش سردرگمی شده‌اند. این شرکت‌ها، به طور عمده پس از امضای برجام از سال ٢٠١۶ وارد بازار با دولت جمهوری اسلامی شدند. آن ها دو سال وقت می‌خواستند تا جای پای خود را در جمهوری اسلامی محکم کنند، اما حال که به مرحله تولید و سودرسانی رسیده اند، مجبور به ترک این کشور هستند.