پرداخت جریمه میلیارد دلاری برای نقض تحریم‌های جمهوری اسلامی

0
224

بانک بزرگ “یونی‌کردیت” ایتالیا و بانک آلمانی “هیپوفرآینز‌بانک” به علت دور زدن تحریم‌های جمهوری اسلامی ناگزیر به پرداخت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار جریمه به بانک فدرال آمریکا شدند. این دو بانک با پرداخت جریمه موافقت کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا ظرف ماه‌های گذشته نشان داده است که هرگاه موضوع بر سر مجازات‌‌های پیش بینی شده برای دور زدن تحریم‌های جمهوری اسلامی و کشورهای دیگر باشد، پیگیر و قاطع عمل می‌کند. این ارزیابی خبرگزاری آلمان از تعیین جریمه برای دو بانک ایتالیایی و آلمانی است.

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) با انتشار گزارشی از واشنگتن و نیویورک، خبر از تعیین جریمه برای شرکت مالی بزرگ ایتالیایی “یونی‌کردیت” داد.

بر اساس تصمیم مقامات آمریکایی، شرکت مالی “یونی‌کردیت” ایتالیا و بانک آلمانی وابسته به این شرکت، “هیپوفرآینزبانک” ناگزیر به پرداخت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار جریمه شده‌اند. علت جریمه، نقض تحریم‌های جمهوری اسلامی و کشورهای دیگر اعلام شده است.

توافق با بانک فدرال آمریکا

خبرگزاری آلمان در گزارش خود از موافقت مسئولان این موسسه مالی بزرگ ایتالیایی با پرداخت جریمه به میزان یاد شده خبر داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا خبر توافق بر سر پرداخت جریمه از سوی دو بانک “یونی‌کردیت” و “هیپوفرآینزبانک” را تایید کرده است. به این ترتیب، مناقشه حقوقی بین بانک فدرال آمریکا و موسسه مالی بزرگ “یونی‌کردیت” به پایان می‌رسد.

پرونده نقض تحریم‌های اقتصادی جمهوری اسلامی از سوی “یونی‌کردیت” عمدتا مربوط به تراکنش‌های مالی بین شعبه آلمانی این بانک در مونیخ و موسسات مالی جمهوری اسلامی می‌گردد.

گفته می‌شود که شعبه آلمانی “یونی‌کردیت” که با نام “هیپوفرآینزبانک” فعالیت می‌کند، با انتقال صدها میلیون دلار پول از سامانه مالی آمریکا در تراکنش‌های مالی با جمهوری اسلامی دست داشته است. در عین حال گفته شده است که جمهوری اسلامی از این پول برای پشتیبانی از تروریسم و همچنین ساخت جنگ‌افزارهای کشتار جمعی بهره گرفته است.

حکم پرداخت جریمه در رابطه با پرونده مالی “یونی‌کردیت” در دادگاهی در مانهتن صادر شده است.

لازم به یادآوری است که “یونی‌کردیت” ایتالیا در سال ۲۰۰۵ بانک آلمانی “هیپوفرآینزبانک” را تصاحب کرده بود. ویلیام سوینی، مامور اف‌بی‌آی در نیویورک پس از صدور حکم پرداخت جریمه این دو بانک به خبرنگاران گفته است:

به گزارش دویچه وله؛ «این پرونده مثال بسیاری خوبی برای نشان دادن این موضوع است که این باور که گویا این موسسات مالی می‌توانند تحریم‌ها رادور بزنند و فعالیت‌های مالی خود را از نگاه سامانه مالی آمریکا پنهان کنند، باور غلطی بیش نیست.»