پرتاب ماهواره توسط اسرائیل با ماموریت ‘رصد فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی’

0
156

اسرائیل ماهواره تجسسی جدیدی را با توانایی تهیه تصاویر با کیفیت بالا و با هدف جمع‌آوری اطلاعات نظامی به مدار فرستاده است.

اسرائیل در حال تقویت برنامه ماهواره‌ای نظامی و تجسسی خود برای بالا بردن توان تجسسی به ویژه علیه جمهوری اسلامی است.

وزارت دفاع اسرائیل صبح روز دوشنبه ۶ ژوئیه (۱۶ تیر) در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارت‌خانه با همکاری صنایع هوافضای این کشور “ماهواره تجسسی اوفک ۱۶ را با موفقیت پرتاب کرده است.”

در این بیانیه درباره ماموریت این ماهواره جزییات زیادی داده نشده اما رادیو اسرائیل اعلام کرد که “اوفک ۱۶” برای رصد فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در مدار قرار گرفته است.

این ماهواره ساعت ۴ صبح به وقت محلی از سکویی در مرکز اسرائیل و با راکت شاویت، ساخته اسرائیل، پرتاب شد.

وزارت دفاع اسرائیل پرتاب این ماهواره را “دستاورد فوق‌العاده دیگری” خوانده و گفته است “برتری فناوری و قابلیت‌های اطلاعاتی، برای امنیت کشور اسرائیل حیاتی است… ما به تقویت و حفظ توانایی‌هایی اسرائیل در تمام جبهه‌ها و در همه مکان‌ها ادامه می‌دهیم.”

شالوم سوداری، رئیس برنامه فضایی صنایع هوافضای اسرائیل هم گفت “شبکه ماهواره‌ای ما امکان رصد تمام خاور میانه و حتی کمی بیشتر از آن را به ما می‌دهد.”

وزارت دفاع اسرائیل اوفک ۱۶ را یک “ماهواره شناسایی الکترو- اپتیکال با قابلیت‌های پیشرفته” توصیف کرده و گفته است که اولین تصاویر آن حدود یک هفته دیگر دریافت می‌شود.

آخرین ماهواره‌ از این نوع با نام اوفک ۱۱ در سپتامبر سال ۲۰۱۶ پرتاب شده بود.

اسرائیل برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را در کنار توسعه موشکی، بزرگ‌ترین تهدید علیه خود می‌داند و همواره گفته است که اجازه دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای را نخواهد داد. جمهوری اسلامی هر گونه تلاش برای دستیابی به چنین تسلیحاتی را رد می‌کند.

پرتاب این ماهواره با وقوع انفجاری در مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته جمهوری اسلامی در تاسیسات هسته‌ای نطنز هم‌زمان شده که احتمال دست داشتن اسرائیل در آن مطرح شده اما تایید نشده است.

اسرائیل از معدود کشورهایی است که دارای توان و تکنولوژی ساخت و پرتاب ماهواره‌های تجسسی و اطلاعاتی است.

جمهوری اسلامی هم در ماه اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام کرد که اولین ماهواره نظامی خود را بعد از سال‌ها ناکامی در پرتاب‌های ماهواره‌ای، با موفقیت پرتاب کرده و در مدار قرار داده است.

بی بی سی نوشت؛ سپاه پاسداران در آن زمان گفت که با پرتاب ماهواره نور “می‌توانیم جهان را از فضا رویت کنیم و این به معنای گسترش اطلاعات راهبردی نیروی دفاعی قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.”