پارلمان اروپا خواستار خروج سریع‌تر انگلستان از اتحادیۀ اروپا شد

0
125

پارلمان اروپا پس از اعلام نتیجۀ همه پرسی انگلستان سه شنبه آیندۀ جلسۀ فوق‌العاده تشکیل می‌دهد. مارتین شولتز*، رییس پارلمان اروپا، با اعلام این خبر افزود که هدف از برگزاری این نشست فوق‌العاده بررسی مراحل آیندۀ جدایی انگلستان از اتحادیۀ اروپا پس از همه پرسی این کشور است.

مارتین شولتز همچنین گفت که رؤسای گروه‌های مهم پارلمانی اروپا امروز صبح در بروکسل با یکدیگر ملاقات و در خصوص برگزاری نشست فوق‌العادۀ پارلمان اروپا گفتگو کردند.

 رؤسای دو گروه اصلی پارلمان اروپا، حزب مردمی اروپا، و سوسیال-دموکرات ها تصمیم نخست وزیر انگلستان را مورد انتقاد قرار دادند که آغاز مذاکرات خروج کشورش از اتحادیۀ اروپا را به جانشین خود در اکتبر آینده محول کرده است.

مانفرد وبر، رییس گروه پارلمانی حزب مردم اروپا، خواسته است که مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا فوراً آغاز شود، زیرا، به گفتۀ او، اتحادیۀ اروپا از این پس نه به سردرگمی، بلکه به روشنایی بیشتر احتیاج دارد.

مانفرد وبر سپس افزوده است که اتحادیۀ اروپا نمی تواند تا اکتبر آینده یعنی تا انتخاب رهبر جدید حزب محافظه کار انگلستان صبر کند. به گفتۀ مانفرد وبر اتحادیۀ اروپا نیازمند سرعت عمل و روشن شدن هر چه سریعتر دورنمای پیش رو است.

رهبر گروه سوسیال-دموکرات‌های پارلمان اروپا نیز در اظهاراتی مشابه گفت: قطعاً دیوید کامرون پس از تصمیم جنون آمیزش برای برگزاری همه پرسی خروج انگلستان از اتحادیۀ اروپا اکنون وظیفه دارد از مقام خود استعفاء دهد. اما، موکول کردن اجرای تصمیم مردم انگلستان به نتیجۀ کنگرۀ حزب محافظه کار این کشور تصمیمی غیرمسئولانه است.
پارلمان اروپا که یکی از دو نهاد قانونگذاری اتحادیۀ اروپا است باید خروج انگلستان از این اتحادیه را به رأی بگذارد. از مجموع ۷۵۱ عضو پارلمان اروپا، ۷۳ نماینده انگلیسی هستند.

در نخستین واکنش به نتیجۀ همه پرسی‌ای که به خروج انگلستان از اتحادیۀ اروپا منجر شد، دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور، گفت که به عنوان نخست وزیر او تمام تلاش خود را خواهد کرد تا ثبات انگلستان طی هفته ها و ماههای آینده به خطر نیافتاد. نخست وزیر انگلستان سپس تأکید نمود که با این حال عادلانه نیست که او هدایت کشور را برای رساندنش به مقصد جدید برعهده بگیرد.

با این حال، نایجل فراج رهبر حزب استقلال انگلستان که حزب خارجی‌ستیز این کشور به شمار می‌رود از نتیجۀ همه پرسی دیروز انگلستان ابراز مسّرت نمود و گفت : “اتحادیۀ اروپا مُرد و ۲۳ ژوئن را باید به روز استقلال انگلستان تبدیل کرد.”

در این حال، رهبر حزب کارگر انگلستان، جرمی کُربین، به دلیل “سیاست و مواضع انفعالی” اش در قبال همه پرسی ۲۳ ژوئن هدف انتقادهای شدید درون حزبی قرار گرفته است.

اعلام نتیجۀ همه پرسی انگلستان جنب و جوش تازه ای در میان احزاب راست افراطی کشورهای اروپایی برانگیخته که بعضاً خواستار خروج کشورهایشان از اتحادیۀ اروپا شده اند. با این حال، دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خروج انگلستان از اتحادیۀ اروپا را رویدادی “خارق العاده” توصیف کرده است.