ویکی لیکس منتشر کرد: درخواست از وزارت خارجه عربستان برای بورسیه فرزند عطالله مهاجرانی

0
178

سایت ویکی لیکس اعلام کرده که مجموعه بزرگی شامل بیش از نیم میلیون سند دیپلماتیک عربستان سعودی را به تدریج منتشر خواهد کرد.

این سایت روز جمعه بیش از ۶۰ هزار سند را منتشر کرد که اغلب با سربرگ وزارت خارجه عربستان سعودی هستند و برخی با علامت “محرمانه” یا “فوری” نشانه‌گذاری شده‌اند.

بخش عمده این مدارک، نامه‌های اداری، تلگراف‌ها و ایمیل‌هایی به زبان عربی است که از سفارت خانه‌های عربستان سعودی در نقاط مختلف جهان و یا دیگر ادارات دولتی در این کشور ارسال شده‌اند.

یکی از اسناد افشا شده ی وزارت خارجه عربستان که توسط تارنمای الف بازتاب داده شد، مربوط به درخواست بورسیه تحصیلی برای فرزند عطالله مهاجرانی وزیر سابق ارشاد ایران است.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان در سندی که در این روز  به همراه حدود ۶۰ هزار سند دیگر از مجموع نیم میلیون سند خارج شده از سیستم الکترونیکی وزارت خارجه سعودی، منتشر شده است، عطاء الله مهاجرانی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه ای به سفارت سعودی در لندن درخواست کرده که این کشور هزینه تحصیل فرزند وی در مقطع دکتری را متقبل شود و این کشور نیز با این درخواست موافقت کرده است.

بنابراین سند، فرزند آقای مهاجرانی قصد داشته در دانشگاه وارویک در شهر کاونتری تحصیل کند.

هزینه تحصیل ۴ ساله (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵) در مقطع دکتری برای نامبرده، حدود ۶۵ هزار پوند بوده که برای یک سال حدود ۱۶ هزار پوند (۱۲۱۱۵ پوند هزینه تحصیل به اضافه ۴۲۵۶ پوند هزینه زندگی) است.

در سند مذکور اشاره شده که بنابر موافقت با این امر، “چک اول” به مبلغ ۱۶ هزار پوند با شماره ٣٠۵١١٢ وتاریخ ٢٠١٢/١/٢٣ کشیده شده و ضمیمه سند شده است. در سند مورد اشاره مشخص نشده که در قبال چه کاری سعودی قرار بوده این هزینه را تامین کند.

جستجو در سایت دانشگاه وارویک نیز نشان می دهد که فردی با نام علی مهاجرانی  در مقطع دکتری در سال های اخیر در گروه مدیریت و سیستم های اطلاعاتی این دانشگاه ثبت نام کرده و تحصیل می کند.

ترجمه سند دیپلماتیک مذکور به شرح این تارنما در زیر می آید:

دولت عربستان سعودی
وزارت امور مالی ریاض
موضوع: صدور چک مرتبه اول، برای بورسیه تحصیلی پسر وزیر سابق فرهنگ ایران
حضرت والا وزیر خارجه پادشاهی
سلام علیکم و رحمت الله و برکاته
با توجه به دستور حضرتعالی به شماره ۵۳۶۸۴ و تاریخ ۱۳/۱۱/۱۴۳۲ هجری، مبنی بر موافقت با درخواست دکتر عطا مهاجرانی (وزیر فرهنگ سابق ایران) به ارائه بورسی تحصیلی برای پسرش (علی) جهت ادامه تحصیل در مرحله دکترا در بریطانیا از طریق هدیه مالی توسط سفارت مملکت سعودی در لندن برای پرداخت هزینه های تحصیل ایشان؛

و با توجه به تلگرام جناب آقای نماینده وزرات خارجه در امور اقتصادی و فرهنگی به شماره ۱۱/۲/۲۱/۳۱۹۵۲ و تاریخ ۲۶/۱/۱۱۴۳۳ هجری و همراه با نامه های ارائه شده توسط نامبرده که از دانشگاهی که او (شخص بورس شده) در آن تحصیل خواهد کرد، متضمن بر اینکه دانشگاه محل تحصیل دانشگاه ارویک (WARWICK) در شهر کاونتری بریتانیا و اینکه مبلغ هزینه های تحصیل وی ۱۲۱۱۵ پوند برای یک سال تحصیلی که چهار سال تحصیلی ادامه خواهد داشت (از سال ۲۰۱۱-۲۰۱۵) به علاوه مبلغ ۴۲۵۶ پوند برای پوشش هزینه های اسکان برای یک سال تحصیلی که در مجموع (برای هر چهار سال) ۶۵۴۸۴ پوند می شود (شامل هزینه تحصیل و هزینه اسکان برای چهار سال)، که از این بخش هزینه سال اول تحصیل پرداخت می شود.

به ضمیمه چک به شماره ۳۰۵۱۱۲ و تاریخ ۲۳/۱/۲۰۱۲ میلادی به رقم ۱۶۳۷۱پوند معادل شانزده هزار و سیصد و هفتاد و یک پوند، که طبق دستور سفارت دولت عربستان در لندن صادر شده و شامل مبلغ دفعه اول پرداخت به نامبرده (شخص بورس شده) است تقدیم می شود. این چک در وجه سفارت صادر شده که با ارائه گواهی های پرداخت و هزینه کرد، قابل کارسازی خواهد بود.