وکیل کیومرث مرزبان: اتهام ارتباط با دولت متخاصم را قبول نداریم، امیدواریم دادگاه تجدیدنظر با حضور ما برگزار شود

0
186

محمدحسین آقاسی وکیل کیومرث مرزبان طنزپرداز و نویسنده‌ای که از شهریور ۹۶ در بازداشت به سر می‌برد گفت او با پنج اتهام به ۲۳ سال و سه ماه حبس محکم شده است. به گفته این وکیل دادگستری، کیومرث مرزبان برای اتهام «ارتباط با دول متخاصم آمریکا» به ۱۱ سال حبس، به اتهام «اهانت به مقدسات» به هفت سال و شش ماه حبس، به اتهام «توهین به رهبری» به سه سال حبس، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و شش ماه حبس و به اتهام «توهین به مسوولان» به ۹ ماه حبس و «دو سال ممنوعیت از خروج کشور، دو سال محرومیت از استفاده از شبکه‌های اجتماعی و دو سال فعالیت رسانه‌ای» محکوم شده است. 

محمدحسین آقاسی با اظهار اینکه کیومرث مرزبان «بی‌گناه» است، گفت: «موکلم برای هر اتهام به اشد مجازات و همچنین یک و نیم برابر آن محکوم شده است.» این وکیل همچنین گفت او در پرونده موکلش اتهامات «ارتباط با دول متخاصم» و «توهین به مقدسات» را قبول ندارد.  محمدحسین آقاسی گفت: «من در دادگاه هم مطرح کردم که این دو اتهام را اساسا برای موکلم قبول ندارم ایشان نه توهینی به مقدسات کرده و نه هیچ ارتباطی با آمریکا و حتی سازمانی که مرتبط با آمریکا باشد نداشته است با این حال دادگاه استدلالت ما را نپذیرفت.»

در حالی کیومرث مرزبان متهم به ارتباط با دول متخاصم آمریکا شده است که طبق سند رسمی وزارت امور خارجه که در ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۲ منتشر شد ایران هیچ کشوری جز اسرائیل، را مصداق «کشور متخاصم» و در واقع دشمن با جمهوری اسلامی نمی‎داند. محمدحسین آقاسی درباره این نکته گفت: «متاسفانه دادگاه‌های انقلاب این سند را نمی‌پذیرند و می‌گویند که کشور آمریکا متخاصم و دشمن است.» پیش از این برخی دیگر از زندانیان مانند سیامک  نمازی، علیرضا امیدوار، کامران قادری، امید کوکبی و احمدرضا جلالی متهم «همکاری با دول متخاصم» شده بودند.

از سوی دیگر منبع نزدیکی به آقای مرزبان در دی ۹۷ گفته بود این نویسنده هرگز به آمریکا سفر نکرده است: «او پس از اینکه در سال ۸۸ از کشور خارج شده برای چند سال در کشور مالزی و برای چندین ماه نیز در کشور گرجستان زندگی کرده است. تنها جایی که کیومرث به غیر از ایران دیده، مالزی و گرجستان است و هرگز به آمریکا نرفته بود.»

محمدحسین آقاسی درباره مستندات پنج اتهام او که منجر به چنین حکم سنگینی شده است، گفت: «ایشان طنزپرداز و نویسنده است برای برخی از رسانه‌های خارج از کشور می‌نوشته که محتوای مطالب او مستندات اتهامش می‌شود.» 

کیومرث مرزبان علاوه بر این پنج اتهام، به یک اتهام دیگر «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» هم متهم بوده که از سوی دادگاه تبرئه شد.

به گفته این وکیل دادگستری، کیومرث مرزبان، طنزپرداز ۲۸ ساله، طی دو جلسه دادگاه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شده است اولین جلسه دادگاه او در تاریخ ۱۳ اسفند ۹۷ و دیگری در اواخر تیرماه ۹۸ برگزار شده است حکم دادگاه انقلاب براساس گفته آقاسی، حدود «۲۰ روز پیش به او ابلاغ شده است.

براساس گفته وکیل مرزبان، به شرط تایید عینی این حکم در دادگاه تجدید نظر براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی بیشترین حکم او که مربوط به ۱۱ سال حبس برای اتهام ارتباط با دول متخاصم آمریکا است قابل اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران ؛محمدحسین آقاسی همچنین بااظهار اینکه تقاضای تجدیدنظر را به دادگاه ارسال کرده، گفت: «امیدوارم دادگاه تجدیدنظر با حضور من و موکلم برگزار شود تا بتوانیم به صورت مبسوط دفاع کنیم.»