وقتی کاریکاتور«آقازاده خاص»هم جنجال‌ساز می‌شود

0
351

روز پنجشنبه روزنامه شرق به مناسبت اعلام حکم نهایی دادگاه مهدی هاشمی، کاریکاتوری از وی منتشر کرد که حاشیه های زیادی را به همراه داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، اصلی ترین واکنش مربوط به طراح این کاریکاتور بود که مدعی بود کاریکاتورش تغییر یافته تا «به شخص ترسیم شده بر نخوره!»

1737421
شهاب جعفرنژاد به عنوان طراح این اثر در اینستاگرام خود نوشت:

« باور کردنی نیست! طرحی که من برای روزنامه شرق امروز زدم (سمت چپ) و طرحی که چاپ شد!!!!! من فکر می کنم اگه از نتیجه یک کار راضی نیستیم بهتره چاپش نکنیم تا یه همچین بلایی سر کار در بیاریم….اسم این کار واقعا چیه؟ دیگه این چه امضاییه زیر کار؟ که چی؟ که مثلا یه وقت به شخص ترسیم شده بر نخوره…خب شمایی که تصورت از کاریکاتور مسخره کردنه چرا کاریکاتور سفارش می دی؟ صورت کوچیک شده ،لب جمع شده، ابرو تغییر کرده..غبغب کوچیک شده …..چشما عوض شده ،نورش عوض شده….، آقا اصلا کار من افتضاح ! واسه چی چاپش می کنی؟خب دوست محترمی که اینارو رو طرح من اعمال کردی ، اسم خودتو می زدی کنار کار یه دفه! به خدا راضی تر بودم..»
اما این پایان حاشیه ها نبود. صبح امروز روزنامه وطن امروز طرح اصلی جعفرنژاد را منتشر کرد. اما جعفرنژاد بازهم به این ماجرا واکنش نشان داد و مدعی شد که روزنامه وطن بدون اجازه وی این طرح را منتشر کرده است.

1737420

جعفر نژاد شب گذشته در واکنش به تصویر صفحه اول روزنامه وطن امروز نوشت:

« متاسفم .. خیلی متاسفم که اعتراض صنفی و هنری من تبدیل به فرصتی یرای تسویه حساب های شخصی شده ، الان به این جلد روزنامه وطن امروز بر خوردم که قراره فردا منتشر شه…طرح من این بار بدون سانسور! روی جلد زده شده با یک تیتر کاملا توهین آمیز که هرگز در ادبیات شخص بنده نبوده و نیست! امروز از این روزنامه به من زنگ زدند و خواستند که این طرح رو با کیفیت اصلی براشون بفرستم.طبیعتا من این کارو نکردم و گفتم موضوع بین من و روزنامه شرق هست و من هنوز خودم رو جزءی از این مجموعه می دونم و هرگز این کارو نمی کنم….در ادامه گفتند که پس از اینتر نت برمی داریم…. و نتیجه ش شد این جلد که قطعا اگر به اجازه ی من بود هرگز نباید چاپ می شد! واقعا نمی تونم باور کنم اعتراضم به طرح چاپ شده که کاملا اعتراض هنری و صنفی ست به یه همچین مسیری ختم بشه…. که من و طرحم این چنین مورد سوء استفاده قرار بگیره …این کار واقعا زشته و بسیار زشت تر از چاپ اثر تغییر یافته م در شرق هست و نمی دونم واقعا باید سر به کدوم دیوار بکوبم….؟ از همین جا اعلام می کنم کوچکترین نقشی در پدید آمدن این جلد و این حرکت غیر حرفه ای نداشته و کاملا باهاش مخالفم….»

1737419
اما سردبیر روزنامه وطن امروز در پی اعتراض جعفر نژاد پاسخی اینستاگرامی را منتشر کرده و مدعی شد بر اساس تماسهای روزنامه وطن امروز با جعفرنژاد ، نسخه اصلی کاریکاتور مهدی هاشمی را منتشر کرده است. شکیبایی در جوابیه خود نوشته است:

« جناب جعفرنژاد! من تعجب میکنم از این برخورد غیرصادقانه. فایل کاریکاتور با کیفیت معمولی بر روی شبکه های اجتماعی بود، دوستان سرویس عکس وطن با شما تماس گرفتند و گفتند که فایل باکیفیت تر کاریکاتور را برای صفحه یک روزنامه میخواهند. تایید تماس و اینکه به شما گفته شده فایل باکیفیت میخواهیم توسط خودتان یک سوال بوجود می آورد و آن اینکه فایل باکیفیت رو برای کجای روزنامه میخواستند؟! تصور اینکه مثلا به شما گفته باشند فایل باکیفیت بالا میخواهیم که یک گوشه ای در داخل روزنامه منتشر کنیم منطقی نیست.
به هر حال همان کسی که به شما گفت فایل باکیفیت میخواهم به شما این را هم گفت که باکیفیت در حد صفحه یک. شما گفتید فایل باکیفیت روی فیس بوکم هست، و گفتید بعد از اعتراضتون هنوز از شرق با شما تماس نگرفتند و گفتید چون تماس نگرفتند از روی فیس بوکم بردارید استفاده کنید، و اضافه کردید فقط بزنید از فیس بوک برداشتید که اینها فکر نکنند من به شما فایل اصلی رو دادم که برای من دردسر میشه. لذا در متن هم توضیح دادیم که از صفحه شخصی است.

جدای از این مکالمه که در آن رضایت شما از انتشار کاریکاتور به سرویس عکس وطن اعلام شد، پس از انتشار کاریکاتور اصلی هم پایینش ننوشتید که استفاده بدون اجازه ممنوع، لذا انتشار اینچنینی اثر توسط جنابعالی به معنی دادن مجوز بازنشر توسط دیگران است. حالا اینکه تیتر بالای طرح رو نپسندیدید اشکالی نداره نپسندید اما این ارتباطی به انتشار و بازنشر اثر توسط دیگران نداره. ما کاریکاتور شما رو که تفسیر و تحریف نکردیم که شما قصد تصحیح تفسیر ما را داشته باشید. کاریکاتور شما درباره فردی است که خبر مهمی درباره او اعلام شده و با توجه به حادثه عجیب تحریف و دستکاری کاریکاتور، برای ما جالب بود که بجای عکس مهدی هاشمی از نسخه اصلی کاریکاتور تحریف شده استفاده کنیم، همین.

جالبه تو متنتون گفتید من گفتم این موضوع بین من و شرقه بعد پایین در پاسخ کامنتها گفتید: به من چیز دیگری گفتند و جور دیگری عمل کردند.

یعنی شما با چه چیزی موافقت کرده بودید که بعدا جور دیگری عمل شد؟ شما که در ابتدا گفتید که من بهشون گفتم این موضوع بین من و شرقه!!!!

جناب جعفرنژاد! نگرانی شما درباره برخورد دوستانتون را درک میکنم اما این دلیل نمیشه که به ما نسبت غیرواقع بدید. اگر اینقدر از واکنش دوستانتون می ترسید نباید اصلا طرح اصلی رو منتشر میکردید.»