وقتی هیتلر قلابی خشونت آلمانی‌ها را هویدا می‌کند

0
145

کارگردان فیلم «ببین کی برگشته» که در آن هیتلری قلابی را در دنیای مدرن نشان می‌دهد، معتقد است تفکرات خشونت‌گرایانه در مردم آلمان نگران‌کننده است.

 فیلم هجوآمیز «ببین کی برگشته» بر اساس یک رمان آلمانی پرفروش به همین نام، نوشته تیمور وِرمِس ساخته شده است. فیلم با قرار دادن هیتلر در موقعیت های نمایشی در برابر آلمانی های معمولی، به شکلی شگفت انگیز تمایلاتِ تُندروانه برخی از آنها را در گفتگو با هیتلر قلّابی نشان می دهد.

دیوید وِندِت، کارگردان فیلم در مراسم افتتاحیه آن در برلین درباره واکنش شهروندانِ آلمانی به هیتلر کمدین می گوید: مواجهه با گسترشِ راست‌گرایی افراطی وحشتناک بود. خیلی ها بودند که فارغ از منطقه و گروه خاصی، علیه خارجی ها بحث می کردند، علیه اسلام حرف می زدند، علیه دموکراسی صحبت می کردند. دیدن اینکه این طرز فکر چقدر گسترش پیدا کرده وحشتناک بود.

الیویر مازوچی، بازیگر فیلم هم در این باره می گوید: دیدن اینکه چه بسیارند افرادی که خودشان را برابر این شخصیتِ هیتلر افشا می کنند ترسناک است. آنها فکر می کردند که این کاراکتر کسی است که می توانند واقعا با او صحبت کنند و هر چه می خواهند به او بگویند. افکارشان هم بسیار خطرناک است. تجربه این فیلم به من نشان داد که مردم طبقه متوسط به سوی جناح راست کشیده می شوند. باید به این مسأله فکر کنیم و از خودمان بپرسیم چرا.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از یورونیوز، کارگردان که از فیلم «بُرات» و نیز نمایشنامه «خیزش ناگزیرِ آرتور اویی» نوشته برتولت برشت هم الهام گرفته، معتقد است که هیتلر بدون حضور آلمانی های معمولی هرگز نمی توانست به قدرت برسد، او می گوید هیتلر آلمانی ها را افسون نکرده بود، بلکه آنها او را انتخاب کرده بودند.