وضعیت مبهم پرونده محکومیت شیرخشک آلوده یاسین رامین

0
245

وضعیت پرونده یاسین رامین فرزند محمدعلی رامین از مدیران دولت محمود احمدی نژاد و همسر مهناز افشار پس از گذشت چند ماه از حکم دادگاه بدوی روشن نیست. رامین به حکم دادگاه اعتراض کرده و هنوز این حکم در مرحله تجدید نظر است، اما روز گذشته یاسین رامین درگیر جدالی توئیتری شد که در لابه لایی این جدال این شائیه ایجاد شده که او از ایران خارج شده و در حال حاضر ساکن آلمان است. البته رامین این ادعا را رد کرده است.

آخر اردیبهشت ماه سال جاری حکم دادگاه بدوی یاسین رامین “درپرونده اختلاف مالی با جمعیت هلال احمر” اعلام شد. براساس گزارش‌ها رامین در سه عنوان اتهامی مجموعا به ۱۷ سال حبس محکوم شد که براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، هفت سال آن اجرا خواهد شد.

همچنین او محکوم به رد مال نیز شد. با وجود اینکه در آن مقطع برخی رسانه‌های ایران این خبر را از خروجی خود حذف کردند، اما یاسین رامین در گفت و گویی با بی بی سی فارسی جزییات حکم خود را تائید کرد.

او تاکید کرد که محتوای دو عنوان اتهامی‌اش “اختلاف مالی با جمعیت هلال احمر” بوده و یک اتهامش نیز در رابطه با سهام شرکتی بوده که او مدیریت آن را بر عهده داشته است.

یاسین رامین در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مدیریت یکی از شرکت‌های جمعیت هلال احمر در آلمان را بر عهده داشت. شرکتی که ظاهرا در دوران تحریم‌های به واردات اقلام دارویی و پزشکی می‌پرداخت.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی روشن شد که یاسین رامین و شرکت زیر مجموعه هلال احمر درگیر یک فساد اقتصادی گسترده شده اند. یاسین رامین در مرداد ماه سال ۹۵ با شکایت جمعیت هلال احمر بازداشت و در اسفند همان سال با وثیقه آزاد شد.

او متهم شده بود که دو میلیون یورو از جمعیت هلال احمر برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی دریافت کرده، اما این مبلغ را به فروشنده تحویل نداده است.

محسن ضیایی، مدیر عامل سابق جمعیت هلال احمر، گفته بود که شرکت دارویی “رشد” که یاسین رامین مدیر آن است، واسطه خرید دو میلیون یورو تجهیزات پزشکی از یک شرکت خارجی بوده است.

در این بین برخی رسانه‌های مدعی شده بودند که عنوان اتهامی یاسین رامین “واردات شیر خشک آلوده” است. ادعایی که هیچ وقت تائید نشد. یاسین رامین و مهناز افشار بار‌ها با مدعیان این ادعا درگیر شدند و با قاطعیت آن را رد کردند. در همین حال سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر نیز اعلام کرد که “پرونده‌ای در مورد شیرخشک‌های فاسد وجود ندارد.”

به هر تریتب پس از چهار سال ماراتن قضایی هلال احمر و یاسین رامین پایان یافت و پس از برگزاری چند جلسه دادگاه حکم بدوی او صادر شد. یاسین رامین اعلام کرد که به حکم اعتراض کرده است. اما از آن زمان تاکنون که حدود هشت ماه گذشته است هیچ خبری از حکم دادگاه تجدید نظر نیست.

خرداد ماه سخنگوی قوه قضائیه درباره این پرونده گفت: “در این پرونده حکم دادگاه بدوی صادر شده و در فرایند تجدیدنظر قرار دارد و تا زمانی که حکم قطعی صادر نشود، از بیان جزئیات پرونده معذور هستم.”
یاسین رامین در گفتگو با بی بی سی فارسی ابراز امیدواری کرد که با تغییر رییس قوه قضائیه و حضور آیت‌الله رئیسی در این مسند در حکم دادگاه تغییراتی رخ دهد.

یاسین رامین فرزند محمد علی رامین معاون مطبوعاتی دولت احمدی نژاد است

جدال توئیتری با یاسین رامین

در ماه‌های اخیر هیچ خبر تازه‌ای از پرونده یاسین رامین منتشر نشد. از طرف دیگر مدیران هلال احمر نیز خود درگیر پرونده‌های متعدد فساد مالی شدند به گونه‌ای رییس پیشین این سازمان بازداشت شد.

اما روز گذشته یاسین رامین با نادر‌ فتوره چی فعال رسانه‌ای و از چهره‌های سرشناس توئیتر وارد جدال لفظی شد. جدالی که بیشتر حول محور “رانت خواری” و بحث “شیر خشک آلوده” می‌چرخید. رامین در این جدال بار‌ها بحث شیرخشک‌های آلوده را “افسانه” خواند.

یاسین رامین تلاش کرد به اتهامات پاسخ دهد. نادر فتوره چی خطاب به رامین نوشت: “شما با شکایت سازمان هلال احمر به ۷ سال زندان محکوم شدید، اما ظاهرا بنا به «نداشتن روابط» از قبل مطلع شدید و الان آلمان تشریف دارید.”

او افزود: «فرض میکنیم شیرخشک افسانه است، حکم زندان‌تان هم افسانه است؟ خروج‌تان از کشور هم قبل از اجرای حکم افسانه است؟»

در پاسخ به این ادعا یاسین رامین نوشت: «عرض میشود خوراک فکری که به شما تزریق می‌کنند کلا و جزٱ افسانه است! شیرخشک افسانه است، رای دادگاه بدوی است و همچنان غیر قطعی، و بنده ایران هستم.»
به هر صورت پرونده یاسین رامین در حال حاضر بلاتکلیفی مانده است. دادگاه او در دوران ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی برگزار شد و حالا در دوران ابراهیم رئیسی باید حکم صادر شده مورد تجدید نظر قرار گیرد.این در حالی است که در ماه های گذشته قوه قضائیه حساسیت زیادی بر پرونده های مالی نشان داده است و انتظار می‌رفت حکم قطعی یاسین رامین زودتر صادر می‌شد. 


یاسین رامین و مهناز افشار

یاسین رامین درحالی منتظر صدور حکم قطعی دادگاه خود است که در زندگی شخصی اش نیز ابهام هایی وجود دارد. بحث‌هایی درباره جدایی او از مهناز افشار مطرح است. چندی پیش مهناز افشار با انتشار استوری در صفحه اینستاگرامش به نوعی اعلام کرد از یاسین رامین جدا شده است. او نوشت: «هر آدمی ضعیف یا قوی یک وجودی داره. ولی وقتی تصمیم می‌گیری یک مادر مجرد باشی باید دوتا وجود داشته باشی و اونارو برای خودت و فرزندت قوی‌تر هم بکنی.»

بسیاری این استوری را به معنای جدایی افشار از همسرش دانستند، اما هنوز هر دوی آن‌ها با صراحت در این‌باره سخنی نگفته‌اند.

مهناز افشار ماه‌های است که در خارج از ایران به سر می‌برد و در پرشین گات تلنت شبکه “ام بی سی فارسی” در کنار دو خواننده لس آنجلسی یعنی آرش و ابی به عنوان داور حضور دارد. این حضور با انتقادات زیادی روبه رو شده است.

به گزارش فرارو؛ همزمان مهناز افشار در ایران درگیر یک پرونده قضایی هم هست که هنوز نتیجه آن روشن نشده است.