وضعیت مبهم هوشمند علیپور و محمد استادقادر و خطر صدور احکام سنگین قضایی

0
150

دو زندانی به نام هوشمند علیپور و محمد استادقادر که ۱۲ مرداد ۹۷ در استان کردستان بازداشت شده اند، بدون دسترسی به وکیل و تماس تلفنی و یا ملاقات با خانواده، در اداره اطلاعات سنندج نگهداری می‌شوند. هژار علیپور برادر هوشمند گفت پخش اعترافات اجباری آنان از تلویزیون و ناآرامی‌های کردستان، نگرانی بابت صدور احکام سنگین برای این دو زندانی کرد را افزایش داده است.

هژار علیپور فعال سیاسی مقیم کانادا، روز سی شهریور  گفت تنها ارتباط  هوشمند علیپور با خانواده اش از زمان بازداشت، یک تماس تلفنی سه دقیقه‌ای بوده و از وضعیت محمد استادقادر اطلاع دقیقی در دست نیست: «هوشمند از زمان بازداشت فقط یک تماس تلفنی سه دقیقه‌ای با خانواده داشته، دوستش محمد استادقادر هم معلوم نیست و ظاهرا به جز پدر مسن کس دیگری ندارد و ما نتوانسته‌ایم کسی را از خانواده‌اش پیدا کنیم.»

به گفته هژار، این دو از اعضای یک حزب مسلح کرد به نام پارت آزادی کردستان بوده‌اند و زمانی که برای فعالیت تبلیغی از کردستان عراق وارد ایران شدند، در کمین نیروهای امنیتی گرفتار و بازداشت شده‌اند. هژار علیپور گفت این دو فعال سیاسی کرد در زمان بازداشت مسلح نبوده‌اند.

برادر هوشمند علیپور گفت نهادهای امنیتی-قضایی تا کنون وکلای این زندانیان را نپذیرفته‌اند و آنان تحت شکنجه وزارت اطلاعات، ناچار به اعتراف علیه خودشان شده‌اند. در ویدیویی که از آنان در سیمای جمهوری اسلامی منتشر شد، هوشمند و محمد اعتراف می‌کنند که برای انجام عملیات مسلحانه و با مهمات جنگی وارد ایران شده و پس از حمله به یک مرکز پلیس آگاهی در شهر سقز بازداشت شده‌اند.

انجام عملیات مسلحانه در قوانین ایران احکام سنگینی چون اعدام یا حبس ابد به دنبال دارد، هژار علیپور گفت اگر چه هنوز حکم و تاریخ دادگاه خبری نیست، اما خانواده‌اش نگران هستند که برای این دو نیز مجازات اعدام صادر شود: «اعتراضات در کردستان زیاد شده و پخش اعترافات اجباری ما را نگران کرده که مثل  پرونده رامین حسین پناهی، با استناد به اعترافات اجباری حکم اعدام صادر شود، رامین هم اول اعترافاتش را پخش کردند و گفتند مسلح بوده و بعد اعدام کردند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ هوشمند علیپور متولد ۱۳۷۳ است اما درباره محمد استادقادر اطلاعات بیشتری در دست نیست و تلاش‌های گزارشگر کمپین برای اطلاع بیشتر درباره محمد استادقادر  نیز بی‌نتیجه بود. وزارت اطلاعات پس از بازداشت این شهروندان، روز ۱۶ مرداد بدون نام آوردن از هوشمند و محمد، اعلام کرد دو اقدام تروریستی گروه‌های «تجزیه طلب و تکفیری» را در خوزستان و کردستان خنثی کرده است. حزب آزادی کردستان، از گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی که در کردستان عراق مستقر است، در بیانیه‌ای حمله به آگاهی در سقز را به عهده گرفته اما اطلاعات بیشتری درباره اعضای بازداشت شده منتشر نکرده است.