«وضعیت اضطراری» علیه جمهوری اسلامی توسط آمریکا تمدید شد

0
11

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده با صدور یک فرمان اجرایی «وضعیت اضطراری» علیه جمهوری اسلامی که از سال ۱۹۹۵ برقرار بوده را تمدید کرد.

بر اساس متن فرمان که یکشنبه ۱۲ مارس در پایگاه اطلاع‌رسانی «دفتر ثبت فدرال» ایالات متحده درج شد، این فرمان که روز دهم مارس صادر شده، در دفتر ثبت فدرال منتشر و به کنگره آمریکا ارسال شده است.

بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در ۱۵ مارس ۱۹۹۵ بر اساس «قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی»، با صدور فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ برای مقابله با «تهدید غیرعادی و فوق‌العاده» جمهوری اسلامی علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد.

کلینتون در ۶ مه ۱۹۹۵ با صدور فرمان اجرایی ۱۲۹۵۹ تحریم‌های جامع‌تری علیه حکومت جمهوری اسلامی برای «پاسخگو کردن» آن در قبال تهدیدهایش علیه آمریکا وضع کرد. او ۱۹ آگوست ۱۹۹۷ با صدور دستور اجرایی ۱۳۰۵۹ دستورات قبلی را یکدست‌سازی و شفاف‌سازی کرد.

العربیه نوشت؛ اینک جو بایدن تصمیم گرفته است که اقدامات و سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی، از جمله تکثیر و توسعه موشک‌ها و سایر قابلیت‌های تسلیحاتی نامتقارن و متعارف، شبکه‌سازی و کارزار تجاوزات منطقه‌ای، حمایت از گروه‌های تروریستی و فعالیت‌های مخرب سپاه پاسداران و نیروهای نیابتی آن، همچنان «تهدیدی غیرعادی و خارق‌العاده» علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده می‌باشند.

بر این اساس، به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا: «به این دلایل، وضعیت اضطراری ملی اعلام‌شده در ۱۵ مارس ۱۹۹۵ باید کماکان پس از ۱۵ مارس ۲۰۲۳ ادامه یابد. بنابراین، من به مدت یک سال وضعیت اضطراری ملی درباره جمهوری اسلامی اعلام‌شده در فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ را تمدید می‌کنم.»

بایدن در فرمان اجرایی اخیر خود تاکید می‌کند که وضعیت اضطراری اعلام‌شده توسط فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ یک وضعیت اضطراری جدا از وضعیت اعلام‌شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ توسط فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ در رابطه با بحران گروگان‌‌های آمریکایی توسط جمهوری اسلامی است، و بدین ترتیب تمدید آن به‌طور جداگانه از تمدید وضعیت اضطراری ۸ نوامبر ۲۰۲۲ صورت می‌گیرد.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید