وزیر دفاع ایالات متحده: اردوغان مسئول بازگشت احتمالی داعش و امکان جنایات جنگی در منطقه است

0
140

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده می گوید رئیس جمهوری ترکیه مسئول بازگشت احتمالی داعش، امکان جنایات جنگی و افزایش بحران حقوق بشری در منطقه است.

وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای که شامگاه دوشنبه ۲۲ مهر ماه منتشر شد، اعلام کرد با توجه به رفتار نظامی غیرمسئولانه ترکیه، خطر برای نیروهای نظامی آمریکایی در شمال شرق سوریه به حد غیرقابل قبولی رسیده و آمریکا را به معرض کشیده شدن به یک درگیری گسترده رسانده است.

او افزود: طبق دستور پرزیدنت ترامپ، نیروهای آمریکایی از آن منطقه خارج می‌شوند.

آقای اسپر گفت: رفتار یک‌جانبه ترکیه هم غیرضروری و هم بدون فکر است. مسئولیت کامل عواقب این کار از جمله احتمال بازگشت دوباره حکومت اسلامی، جنایات جنگی احتمالی و بحران بشردوستانه، بر عهده رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است.

مارک اسپر افزود: روابط دو طرفه بین آمریکا و ترکیه هم آسیب دیده است.

وزیر دفاع ایالات متحده گفت: هفته آینده راهی بروکسل شده می‌شوم و برنامه دارم بر متحدان‌مان در ناتو فشار بیاورم تا اقداماتی جمعی و انفرادی در حوزه اقتصادی و دیپلماتیک در واکنش به کارهای فاحش ترکیه انجام دهیم.

به گزارش صدای آمریکا؛ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند.