وزیر خزانه‌داری آمریکا در اسرائیل: جمهوری اسلامی هرگز نباید به سلاح اتمی دسترسی پیدا کند

0
148

وزیر خزانه‌داری آمریکا که روز یکشنبه در آغاز سفرش به شش کشور خاور میانه وارد اسرائیل شد، گفت: هدف از این سفر تبادل نظر برای اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی است تا هرگز نتواند به سلاح اتمی دسترسی پیدا کند. نخست وزیر اسرائیل هم گفت: فشار حداکثری تنها راه برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی از سوی رژیم تجاوزگر ایران است.

استوین منوشن روز یکشنبه ۲۹ مهر در نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم گفت، گفتگوهایش با رهبران شش کشور خاور میانه بر اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی متمرکز خواهد بود.

وی گفت: «این اولین توقف در سفرم به خاور میانه در این هفته است. به شش کشور سفر خواهم کرد و این اولین توقف من است، زیرا ما شریک بهتر از اسرائیل در جنگ با تروریسم و جنگ در مقابله با تامین منابع مالی تروریسم نداریم.»

وی افزود: «پیام من در این هفته تبادل نظر در باره اجرای تحریم هاست که از اوائل نوامبر اعمال می شوند. تحریم ها بخش مهمی از خروج ما از توافق اتمی با جمهوری اسلامی که در ۲۰۱۵ در وین حاصل شد، است و هدف ما این است که اطمینان حاصل کنیم جمهوری اسلامی هرگز نتواند سلاح اتمی تولید کند. نه الان، نه در ده سال، هرگز. این هدف اصلی من در این سفر است.»

آقای منوشن در توئیتی نوشت: «امروز برای تبادل نظر در باره همکاری بین آمریکا و اسرائیل در مقابله با تروریسم، اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی و توسعه اقتصادی اسرائیل با نخست وزیر نتانیاهو ملاقات کردم.»

 بنیامین نتانیاهو نیز گفت، تحریم ها موثرترین راه برای مهار رژیم تروریستی جمهوری اسلامی است.

وی افزود: «ما از تصمیم شجاعانه و جسورانه پرزیدنت ترامپ برای خروج آمریکا از برجام استقبال کردیم و تمرکز ما در تبادل نظرهایمان، امروز، همانگونه که قبلا تاکید کردیم، بر تشدید فشار است. تشدید فشار علیه اصلی ترین رژیم تروریستی در جهان؛ رژیم تجاوزگر جمهوری اسلامی. بگذارید تاکید کنم که همان گونه که در سال های اخیر دیده ایم ، این فشار تنها راه برای جلوگیری از پیشبرد برنامه اتمی در جمهوری اسلامی است.»

آقای نتانیاهو همچنین در توئیتی به زبان فارسی نوشت، رژیم جمهوری اسلامی از برجام برای تشدید خشونت خود استفاده کرد. به همین دلیل ما از تصمیم شجاعانه پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام استقبال کردیم.

به گزارش صدای آمریکا؛ آقای نتانیاهو در توئیت دیگری نیز نوشت، ما شاهد تجاوزگری جمهوری اسلامی در سراسر خاورمیانه هستیم، از جمله در مرزهای شمالی ما، تلاش آن‌ها برای استقرار نظامی در سوریه، انتقال سلاح مرگبار به لبنان و ایجاد خشونت در غزه و دیگر مناطق توسط نیروهای نیابتی خود.