وزیر خزانه‌داری آمریکا: بررسی می‌کنیم رفع چه تحریم‌هایی درباره جمهوری اسلامی مناسب است

0
34

جَنِت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ مه (شش خرداد) گفت که آمریکا در صورت بازگشت جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را با دقت بررسی می‌کند.

وی در جلسه یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «درباره جمهوری اسلامی، فکر می‌کنم می‌دانید که رئیس جمهور نگاهش به مذاکراتی است که امکان دارد جمهوری اسلامی را به اجرای تعهداتش در برجام برگرداند.» وی افزود: «اگر جمهوری اسلامی قبول کند که به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز آماده انجام همین کار است.»

وی تصریح کرد: «بنابراین ما به دقت بررسی خواهیم کرد که اگر جمهوری اسلامی گام‌های مناسب را بردارد، رفع چه تحریم‌هایی مناسب [این اقدام] خواهد بود.»

یورونیوز نوشت؛ دور پنجم مذاکرات بر سر احیای برجام در چارچوب نشست ۴+۱ از روز گذشته در وین، پایتخت اتریش از سر گرفته شده است. دیپلمات‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در این دور کار برای حصول توافق را به پایان برسانند.

آمریکا که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد به طور مستقیم در گفت‌وگوهای وین با جمهوری اسلامی شرکت نمی‌کند. نمایندگان دیگر کشورهای امضا کننده برجام به عنوان واسطه بین جمهوری اسلامی و آمریکا در این گفتگوها حاضر هستند.