وزیر خارجه فرانسه: واکنش جمهوری اسلامی به تصمیم اشتباه آمریکا غلط بود

0
110

وزیر خارجه فرانسه در واکنش به تصمیم جمهوری اسلامی برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، ضمن غلط ارزیابی کردن این اقدام، نسبت به افزایش تنش در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد میزان احتمال وقوع جنگ در خاورمیانه گفت که وضعیت بغرنجی بر این منطقه حاکم شده، به طوری که افزایش تنش‌ها می‌تواند به وقوع رخدادهای ناگواری منجر شود.

آقای لودریان که در حاشیه برگزاری جشن روز ملی فرانسه سخن می‌گفت، افزود، در چنین شرایطی اقدام ایران در عقب‌نشینی از برخی تعهداتش در قالب برجام یک نگرانی مضاعف محسوب می‌شود، چرا که واکنشی غلط در مواجهه با تصمیم غلط آمریکا در خروج از برجام محسوب می‌شود.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد، با وجود این که نه آمریکا و نه جمهوری اسلامی و سایر کشورهای منطقه، هیچ‌یک خواستار جنگ نیستند ولی عوامل نگران‌کننده تشدید تنش به ایفای نقش خود ادامه می‌دهند.

جمهوری اسلامی از یک هفته پیش و در اعتراض به آن چه که عدم ایفای تعهد طرف‌های توافق هسته‌ای با این کشور اعلام کرده، سطح غنی‌سازی اورانیوم را به بیش از ۴.۵ درصد رسانده و تاکید کرده که به سیر کاهش تعهدات خود در قالب برجام ادامه داده خواهد داد.

در مقابل، وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا به همراه مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم جمهوری اسلامی به افزایش غنی‌سازی اورانیوم از تهران خواستند تا همچنان به برجام پایدار بماند.

اما جمهوری اسلامی بر باور است که با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی این کشور علیه جمهوری اسلامی، اتحادیه اروپا نیز با توقف حمایت اقتصادی خود از جمهوری اسلامی ضمن توقف اجرای برجام به طور غیرمستقیم با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا همراهی کرده است.

به گزارش یورونیوز؛ با این حال، مقام‌های اروپایی خواستار تشکیل کمیسیون مشترک با حضور تمامی طرف‌های برجام برای بررسی موارد مورد اختلاف به ویژه اقدام جمهوری اسلامی در افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم شده است.