وزیر خارجه عربستان: ایران باید سودای احیای امپراطوری فارس را رها کند

0
129

عادل الجبیر وزیرخارجه عربستان سعودی که در آلمان به سر می برد جمهوری اسلامی را متهم کرد که در تلاش احیای “امپراطوری فارس” است. وی در مصاحبه با روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه از ایران خواست که ضمن رها کردن این طرح، به جای دخالت در امور دیگران به فکر حل مشکلات داخلی خود باشد و با همسایگان خود رفتاری دوستانه پیش گیرد.
عادل الجبیر به دعوت فرانک والتر اشتاین مایر وزیرخارجه آلمان به برلین سفر کرده است. وی روز جمعه ٢٧ مه/٧ خرداد همراه با همتای آلمانی خود در یک کنفرانس خبری مشترک حضور یافت و سپس در مصاحبه ای با فرانکفورترالگماینه دیدگاه های خود را درباره مسائل خاورمیانه و سوریه و مناسبات کشورش با ایران برشکافت.

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته تصریح کرد که ایران در پی رقابت منطقه ای با عربستان سعودی نیست و برای حل اختلافات خود با ریاض می کوشد. اما عادل الجبیر در مصاحبه خود تاکید کرد که ایران باید سیاست خود را در منطقه تغییر دهد.

عربستان ٢ میلیون سوری را پذیرفته است

جبیر، همچنین درباره سوریه بر سیاستی تاکید ورزید که مخالف نظر جمهوری اسلامی است. وی گفت که برای انتقال قدرت سیاسی و برکناری بشار اسد در سوریه باید گروه های اپوزیسیون تقویت شوند و بدون ورود نیروی زمینی به خاک سوریه، نابودی داعش عملی نیست. این درحالی است که جمهوری اسلامی با ورود نیروهای خارجی به سوریه مخالفت می ورزد و معتقد است مبارزه با گروه های تکفیری در سوریه باید مقدم بر تعیین تکلیف بشار اسد باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ه گزارش عربستان سعودی و کشورهای عربی متحد آن در شورای همکاری خلیج فارس بارها متهم شده اند که هیچ کمکی به جنگ زدگان سوری نکرده و دروازه های خود را به روی آن ها بسته اند. وزیرخارجه عربستان در مصاحبه خود ادعا کرد که کشورش از آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون دومیلیون سوری را پذیرفته و هم اکنون نیز ٧٠٠ هزار سوری در خاک این کشور به سر می برند.