وزیر خارجه آمریکا در دو بیانیه جداگانه: تحریم‌ها و فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت

0
96

وزیر خارجه آمریکا روز ۲۸ آبان با انتشار دو بیانیه جداگانه به فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی و اعمال تحریم جدید همزمان با سالگرد کشتار ماهشهر اشاره کرد. 

مایک پمپئو در این بیانیه‌ای که به مناسبت سالگرد کشتار ماهشهر روز چهارشنبه ۲۸ آبان در تارنمای وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، گفت: «رژیم جمهوری اسلامی یک سال پیش در ماهشهر ۱۴۸ غیرنظامی را کشت و با خاموشی دیجیتالی [قطع اینترنت] تلاش کرد شواهد و مدارک سرکوب وحشیانه اعتراضات آبان گذشته در آن شهر را مخفی کند.»

آقای پمپئو سپس با اعلام تحریم‌های تازه‌ای که روز چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ «در واکنش به این نقض گسترده حقوق بشر» اجرا شد گفت که سرتیپ سپاه حیدر عباس‌زاده و سرهنگ سپاه رضا پاپی را به دلیل دست داشتن در نقض حقوق بشر و حق حیات انسان‌ها در سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در استان خوزستان، تحریم شده‌اند. وی افزود در هفته‌ها و ماه‌های آینده،‌ تحریم‌های بیشتری اعمال خواهد شد. 

وزیر خارجه آمریکا گفت: «کشورهایی که به پشتیبانی از آزادی بیان و تجمعات باور دارند باید نقض گسترده حقوق بشر توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کنند و با تحمیل پیامدهایی برای این رژیم – همانند آن‌چه ما امروز کردیم – بار دیگر بر اصول احترام به کرامت و حقوق بشر و آزادی‌های اساسی برای همه تاکید کنند.»

مایک پمپئو افزود: «رژیم جمهوری اسلامی سیطره‌اش بر قدرت را با استفاده از قدرت بی‌پرده و بدون توجه به خوشبختی مردم ایران، ادامه می‌دهد. ایالات متحده همچنان در کنار مردم ایران می‌ایستد و از رژیم می‌خواهد که با مردم خود با احترام و کرامتی که شایسته آن هستند، رفتار کند.» 

نتیجه‌بخش بودن کارزار فشار حداکثری

وزیر خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای دیگر در مورد کارزار فشار حداکثری گفت: «اقتصاد رژیم جمهوری اسلامی امروز با بحران ارزش پولی، انبوهی از بدهی‌های دولتی، و تورم فزاینده روبرو است. پپیش از کارزار فشار حداکثری، رژیم جمهوری اسلامی روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد؛ ولی حالا حتی برای صادات یک چهارم آن مقدار با مشکل روبرو است.»

مایک پمپئو تاکید کرد: «کارزار فشار حداکثری جواب داده است، تحریم‌ها ادامه خواهد داشت، و ایالات متحده در اعمال تحریم‌های دردناک بر کسانی که فعالیت‌های قابل تحریم انجام دهند، تردید نخواهد کرد. ما در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو تحریم‌های بیشتری را علیه رژیم جمهوری اسلامی – از جمله بر اساس اختیارات‌مان در حوزه‌های هسته‌ای، مقابله با تروریسم، و حقوق بشر – اعمال خواهیم کرد.»