وزیر خارجه آلمان: همه کار می‌کنیم تا برجام برقرار بماند

0
162

هایکو ماس، وزیر خارجه‌ی آلمان، شامگاه چهارشنبه در واشنگتن با همتای آمریکایی خود مایک پومپئو دیدار می‌کند. یکی از موضوعات محوری گفت‌وگوهای این دو، توافقنامه‌ی اتمی با ایران است که آمریکا اخیرا از آن خارج شد.

وزیر خارجه‌ی آلمان شامگاه چهارشنبه ۲۳ مه در پایتخت آمریکا با مایک پومپئو دیدار و گفت‌وگو می‌کند. ناظران سیاسی این دیدار را دشوار ارزیابی می‌کنند. موضوع کانونی این ملاقات، توافقنامه‌ی اتمی با جمهوری اسلامی و خروج آمریکا از آن است.

واشنگتن قصد دارد سیاست سختی در قبال جمهوری اسلامی در پیش گیرد اما اروپایی‌ها درست بر عکس خواهان نرمش در برابر جمهوری اسلامی هستند. این موضوع را هایکو ماس در آستانه‌ی سفر خود به واشنگتن آشکارا بیان کرد.

پومپئو روز دوشنبه استراتژی تازه‌ی ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی را معرفی و اعلام کرد که این کشور “شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ” را علیه جمهوری اسلامی وضع خواهد کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش‌تر در تاریخ ۸ مه خروج این کشور از برجام را اعلام کرده و خواهان توافقنامه‌‌ای تازه و همه‌جانبه‌ با جمهوری اسلامی شده بود.

پومپئو در سخنرانی اخیر خود شرکت‌های اروپایی را نیز تهدید کرد که در صورت “معاملات ممنوعه” با جمهوری اسلامی باید پاسخگو باشند. او گفت: «ما می‌دانیم که متحدان اروپایی ما می‌خواهند توافقنامه را حفظ کنند، اما آنان هم می‌دانند که موضع ما چیست».

“اروپا مصمم است”

با این همه اتحادیه‌ی اروپا اعلام کرده که به برجام پایبند است، اگر چه آماده‌ی تکمیل آن است. روسیه و چین نیز اعلام کرده‌اند که خواهان حفظ برجام‌اند.

هایکو ماس در دیداری که با نانسی پلوسی، رئیس فراکسیون دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا داشت، موضع دولت آلمان در این زمینه را یکبار دیگر مورد تاکید قرار داد و گفت: «ما در آلمان و نیز در اروپا مصمم هستیم که همه کار بکنیم تا این توافقنامه برقرار و جمهوری اسلامی نیز به آن پایبند بماند. این امر در خدمت علایق امنیتی اولیه‌ی ماست. ما نمی‌خواهیم جنگ‌افزار اتمی در همسایگی ما گسترش یابد.»

ماس تاکید کرد که اروپاییان در این موضوع یکپارچه هستند. او افزود که اگر چه اتحادیه‌ی اروپا در نگرانی ایالات متحده برای برنامه‌ی موشکی جمهوری اسلامی و نیز اقدامات این کشور در منازعات منطقه‌ای سهیم است، اما در این موضع باقی خواهد ماند که مذاکرات در این زمینه باید برپایه‌ی توافقنامه‌ی موجود صورت پذیرد.

دیدار وزیر خارجه‌ی آلمان با مایک پومپئو شامگاه چهارشنبه (ساعت ۲۲ به وقت اروپای مرکزی) در واشنگتن صورت خواهد گرفت. پومپئو در آستانه‌ی این دیدار در برابر روزنامه‌نگاران ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده بتواند با شرکای اروپایی خود در این موضوع به رویکرد دیپلماتیک مشترکی دست یابد.

ماس نیز در آستانه‌ی این دیدار یکبار دیگر بر اهمیت ویژه‌ی مناسبات اروپا با آمریکا تاکید کرد و گفت به‌رغم اختلاف نظرها، برای اروپایی‌ها، ایالات متحده‌ی آمریکا در بیرون از مرزهای اتحادیه، نخستین شریک گفت‌‌وگوست.

به گزارش دویچه وله؛ وزیر خارجه‌ی آلمان افزود: «اما این نیز باید ممکن باشد که اختلاف نظرها را تاب آوریم».