وزیر امور خارجۀ فرانسه: جمهوری اسلامی تامین کنندۀ سلاح برای حوثی‌های یمن است

0
138

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، که در بارۀ بحران یمن سخن می‌گفت، جمهوری اسلامی را به تحویل سلاح به حوثی های این کشور متهم کرد. وی گفت «مشکل یمن اینست که روند سیاسی برای حل بحران آغاز نشده، عربستان سعودی مرتباً خود را هدف حملات حوثی‌ها می‌بیند و این گروه از جمهوری اسلامی سلاح دریافت می کند». وزیر امور خارجۀ فرانسه اطمینان داد که فروش سلاح از سوی این کشور به عربستان و متحدان آن مطابق با قوانین بین‌المللی است.

سخنان وزیر امور خارجۀ فرانسه اتهامات عربستان سعودی را تقویت می‌کند. این کشور همواره جمهوری اسلامی را به حمایت مالی و نظامی از حوثی‌های یمن متهم کرده است. ایران همواره حمایت خود از نبرد حوثی ها را تائید، اما هر گونه تحویل سلاح را تکذیب کرده است.

عربستان سعودی، روز دوشنبه ٢۶ مارس، در پی پرتاپ هفت موشک بسوی خاک خود یکبار دیگر به جمهوری اسلامی هشدار داد و اعلام کرد که در موقع مقتضی به این گونه عملیات پاسخ خواهد داد. بگفتۀ ریاض، سامانۀ ضد موشکی این کشور کلیۀ این موشک ها را در هوا نابود کرده است، اما یک کارگر مصری بر اثر اصابت ترکش‌ها کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه شب در بیانیه‌ای حملات موشکی حوثی های یمن به عربستان را بشدت محکوم کرد و آنرا تهدیدی برای امنیت منطقه توصیف نمود. این شورا کلیۀ طرفین را به گفتگو برای حل اختلاف دعوت کرد.

سخنان ژان ایو لودریان، پنجشنبه ٢٩ مارس در آستانۀ سفر ولیعهد عربستان به فرانسه از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. از نظر فرانسه «انتقال موشک و توانائی‌های موشکی به ساختارهای غیر دولتی که ممکن است علیۀ دولت‌ها بکار گیرند، رفتاری غیرمسئولانه و مغایر با حقوق بین‌المللی» است.

وزیر امور خارجۀ فرانسه که در بارۀ فروش سلاح به عربستان سعودی مورد پرسش قرار گرفته بود گفت «ما در زمینۀ فروش سلاح بر پایۀ قوانین و قواعد بین‌المللی عمل می‌کنیم و در این بارۀ یک نظام بسیار دقیق صدور سلاح داریم و آنرا با دقت به اجرا می گذاریم».

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ سازمان عفو بین‌الملل شماری از کشورهای غربی و از جمله فرانسه، انگلستان و آمریکا را به سبب فروش سلاح به عربستان و متحدان این کشور مورد سرزنش قرار می‌دهد. عفو بین‌الملل عربستان سعودی و دیگر کشورهای ائتلاف عربی را به «ارتکاب بالقوۀ جنایات جنگی» در یمن متهم می‌کند و فروش سلاح به این کشورها را یاری رساندن در انجام این جنایات می‌انگارد.