وزیر امورخارجه آلمان: ما به جمهوری اسلامی اعتماد نداریم

0
212

هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان گفت: “دقیقا به این دلیل که ما به جمهوری اسلامی اعتماد نداریم، به توافق هسته ای نیاز داریم. این در هر حال فعلا مطمئن ترین راه برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای از سوی جمهوری اسلامی است”.

وزیرخارجه آلمان در گفت و گو با روزنامه “بیلد یکشنبه” افزود: “با قواعد روشن برای کنترل برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ما بهتر از تهدید به نتیجه خواهیم رسید. ما باید همراه با شرکای اروپائی خود به هر اقدامی برای جلوگیری از درگیری نظامی بکوشیم”.

هایکو ماس نگفت که آیا ماموریتی برای سفر برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی دارد یا نه. اما تحلیل گران آلمانی معتقدند با توجه به منافعی که آلمان در جلوگیری از تشدید بیشتر بحران مناسبات جمهوری اسلامی و آمریکا دارد، ممکن است وی به خواست فراکسیون سبزها عمل کند و برای مذاکره با سیاستمداران ایرانی به تهران برود.

از زمانی که جمهوری اسلامی اعلام کرده که از تعهدات خود در برجام می کاهد و ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته دومین ناوگان عظیم خود را نیز روانه خلیج فارس کند، نگرانی سیاستمداران آلمان در مورد احتمال بروز جنگ میان جمهوری اسلامی و آمریکا تشدید شده است.

در این شرایط، حزب سبزهای آلمان از هایکو ماس وزیرخارجه این کشور خواست که با توجه به تشدید خطر جنگ میان جمهوری اسلامی و آمریکا هرچه زودتر به تهران سفر کند.

امید نوری پور، سخنگوی ایرانی تبار سیاست خارجی فراکسیون این حزب در مجلس فدرال، روز یکشنبه ۱۲ مه در مصاحبه ای با هفته نامه اشپیگل گفت: “دولت آلمان باید برای حفظ توافق هسته ای با جمهوری اسلامی دست به اقدامات جدی تری بزند”.

 نوری پور که از رهبران اصلی حزب سبزها است، در سیزده سالگی همراه با پدر و مادر ایرانی خود از ایران به آلمان مهاجرت کرده و ضمن تحصیلات رشته فسلفه، علوم سیاسی و حقوق، در ۲۱ سالگی به حزب سبزهای آلمان پیوسته است. او از سال ۲۰۰۲ عضو رسمی هیئت دبیران حزب سبزها و در حال حاضر سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون این حزب در مجلس فدرال آلمان است.

به گزارش رادیو فرانسه؛ نوری پور، در گفت و گو با اشپیگل  گفته است: “برای حل بحران سیاسی گفت و گوی مستقیم ضروری است. وضعیت اکنون چنان جدی شده است که توصیه کردن از راه دور مفید نخواهد بود”. وی افزوده است: “هایکو ماس وزیرخارجه آلمان باید به دلیل رشد فزاینده خطر جنگ در خلیج فارس هرچه زودتر به تهران سفر کند و جمهوری اسلامی را به ماندن در برجام مجاب سازد”.