وزیر اقتصاد فرانسه: آمریکا برای جلوگیری از تجارت با جمهوری اسلامی، اروپا را سخت تحت فشار قرار داده است

0
200

برونو لومِر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه می‌گوید که اروپا، به خاطر جمهوری اسلامی، شدیداً تحت فشار آمریکاست. وی فاش کرد که حدود یک ماه قبل، دیداری خصوصی با دونالد ترامپ داشته اما دقیقاً نگفت که موضوع گفتگو چه بوده است.

روز سه‌شنبه ٢١ مه/٣١ اردیبهشت، برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه از “فشارهای بسیار زیاد و مستقیم آمریکا” برای ممانعت از راه‌اندازی اینستکس سخن گفت. منظور از “اینستکس”، ساز و کاری است که تجارت میان جمهوری اسلامی و اروپا را بدون نیاز به دلار ممکن خواهد کرد. “اینستکس” که موجودیتش رسماً چهار ماه قبل اعلام شد هنوز در عمل به جایی نرسیده است.

برونو لومر صریحاً گفت که فشارهای آمریکا بر مسئولان سیاسی، اداری و همه کسانی که در این پروژه فعالیت دارند، اعمال می‌شود.

او همچنین از جمهوری اسلامی ایراد گرفت که “مدام تهدید به خروج از برجام می‌کند و در نتیجه امکان مبادلات بازرگانی را باز هم کاهش می‌دهد”.

برونو لومر گفت که اینستکس نه به خاطر جمهوری اسلامی که برای حاکمیت و استقلال کل اروپا لازم است. او تأکید کرد: “ما می‌خواهیم در روابط تجاری مختار و مستقل باشیم و خود آزادانه تصمیم بگیریم که با چه کشورهایی تجارت کنیم”.

برونو لومر همچنین برای اولین بار گفت که در ماه آوریل گذشته با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کرده است. او گفت: “اولین بار نبود که او را می‌دیدم اما برای نخستین بار دو به دو گفتگو کردیم”. وی فقط  توضیح داد که این گفتگو که حدود سی دقیقه طول کشید، “صریح و دوستانه بود” و به مبادلات بازرگانی مربوط می‌شد.

به گزارش رادیو فرانسه؛ برونو لومر سپس گفت: “ایالات متحد آمریکا با تقویت اتحادیۀ اروپا دشمنی دارد و سعی می‌کند که میان کشورهای اروپایی اختلاف و تفرقه بیندازد و به ویژه فرانسه را علیه آلمان، و آلمان را علیه فرانسه تحریک کند”.