وزیر اقتصاد آلمان: حمایت کامل از شرکت‌های آلمانی ممکن نیست

0
233

پتر آلتمایر با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی می‌گوید “هرجا بتوانیم” از شرکت‌های آلمانی حمایت می‌کنیم. وزیر اقتصاد آلمان گفته در عین حال امکان بر طرف کردن کامل پیامدهای خروج آمریکا از برجام وجود ندارد.

وزیر اقتصاد آلمان در آستانه رایزنی‌های اتحادیه اروپا درباره تعرفه‌های جدید گمرکی آمریکا و تاثیر خروج این کشور از برجام در مناسبات بازرگانی با جمهوری اسلامی، وعده داد  از شرکت‌های آلمانی حمایت شود.

روزنامه “پاساور نویه پرسه” روز سه شنبه ۲۲ مه گزارش داد که پتر آلتمایر با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران گفته است: «ما برای ارزیابی موقعیت و تحولات به شرکت‌های آلمانی کمک خواهیم کرد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دو هفته پیش  ۸ مه فرمان اجرایی خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را امضا کرد. پس از این اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال خواهد شد.

پتر آلتمایر می‌گوید دولت آلمان در رایزنی با کاخ سفید تلاش می‌کند برای اعمال مجدد تحریم‌ها، استثناهایی در نظر گرفته شود و موعد آغاز این کار به تعویق بیفتد.

وزیر اقتصاد آلمان در عین حال گفت: «اما هیچ امکانی وجود ندارد که جلوی پیامدهای این خروج یک‌جانبه [از برجام] صدر در صد گرفته شود.»

قرار است وزیران امور اقتصادی و بازرگانی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز سه‌شنبه خود درباره تدبیرها و امکانات حمایت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران رایزنی کنند. در این نشست درباره پیشنهادهایی که کمیسیون اتحادیه اروپا برای حمایت از شرکت‌های اروپایی مطرح کرده نیز رایزنی می‌شود.

یکی از پیشنهادهایی که به تازگی مطرح شده ایجاد یک صندوق اروپایی برای جبران خسارت شرکت‌هایی است که احتمالا به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی زیان می‌بینند.

محدودیت‌های حمایت از شرکت‌های آلمانی

وزیر اقتصاد آلمان حدود ۱۰ روز پیش در گفت‌وگو با نشریه “دی سایت” گفته بود که قوانین موجود امکان چنین مداخلاتی را در فعالیت‌های تجاری نمی‌دهند. او همچنین نسبت به ارائه “پیشنهادهای عجولانه” هشدار داد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز چند روز پیش جبران کامل خسارت شرکت‌های اروپایی را که به دلیل همکاری با جمهوری اسلامی از سوی آمریکا مجازات می‌شوند “توهم” خواند.

جمهوری اسلامی می‌گوید حاضر است بدون آمریکا نیز به برجام پایبند بماند و شرط آن را ارائه “تضمین عملی” سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای ادامه همکاری‌های اقتصادی و بانکی اعلام کرد.

با شدت گرفتن تهدیدهای آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، شماری از شرکت‌های مهم اروپایی از جمله کمپانی نفتی توتال فرانسه اعلام کرده‌اند که در صورتی که از شمول تحریم‌ها معاف نشوند به همکاری خود با تهران پایان می‌دهند.

به گزارش دویچه وله؛ کشورهای اروپایی به صراحت گفته‌اند که برای حمایت از شرکت‌های بین‌المللی، به خصوص آنها که در آمریکا فعال هستند امکانی ندارند و چنین شرکت‌هایی باید با توجه به منافع خود تصمیم‌گیری کنند.