وزیرامورخارجه فرانسه: کاهش تعهدات اتمی جمهوری اسلامی مانعی در روند کاهش تنش‌ در منطقه است

0
199

ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، روز یکشنبه هشتم سپتامبر، در واکنش به گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای دولت جمهوری اسلامی گفت که چنین اقداماتی، مانع روند کاهش تنش در منطقه خلیج فارس است.

این اظهارات وزیر امورخارجه فرانسه یک روز پس از اعلام جزئیات گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای دولت جمهوری اسلامی، از جمله راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته برای افزایش ذخائر اورانیوم غنی‌شده صورت می‌گیرد.

لودریان در گفت‌وگوی رادیویی با یکی از رسانه‌های فرانسوی گفت: «اولین کسانی که قید چنین توافقی را زدند، آمریکایی‌ها بودند، باید تاریخ را به یادآوریم.»

وزیر امورخارجه فرانسه ادامه داد: «توافق وین از سوی چندین کشور از جمله آمریکا امضا شد که دیگر به این توافق ملزم نیست، زیرا امضای خود را پس گرفت.»

او گفت: «آنان [آمریکایی‌ها] همچنین تحریم‌ها را بازگرداندند و تحریم‌ها را گسترش دادند. به طوری که ایران نتوانسته از مزایایی که می‌توانست از امضای این توافق به دست آورد، بهره ببرد.»

با این حال وزیر امورخارجه فرانسه گفت که گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای دولت جمهوری اسلامی، «یک پاسخ بد به تصمیم بدی است که آمریکایی‌ها اتخاذ کرده‌اند.»

لودریان تاکید کرد: «بی‌تعهدی به برجام موجب افزایش تنش است، اما راه‌ها برای گفت‌وگو، همیشه از جمله امروز، باز است.»

او گفت: «دولت جمهوری اسلامی باید از چنین اقداماتی دست بشوید که مانع روند کاهش تنشی است که ما در حال انجام آن هستیم. با این حال ما به اقدام خود برای ایجاد آرامش بیشتر ادامه می‌دهیم.»

به گزارش رادیوفرانسه؛ دولت جمهوری اسلامی از ماه مه گذشته در سه مرحله از تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی کاسته است. با این حال، دولت جمهوری اسلامی تاکید دارد که این اقداماتش بازگشت‌پذیر است و همچنان به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد که از تاسیسات اتمی خود بازدید کنند.