وزارت دادگستری آمریکا خواستار توقیف ۴ نفتکش جمهوری اسلامی شد

0
151

وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه دوم ژوئیه ۲۰۲۰ خواستار توقف ۴ نفتکش جمهوری اسلامی شد که به مقصد ونزوئلا سوخت حمل کرده‌اند. آمریکا پیش از این ناخداهای این نفتکش‌ها را تحریم کرده بود.

ناخداهای پنج نفتکش جمهوری اسلامی که در ماه‌های گذشته تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا را دور زده و به مقصد این کشور سوخت حمل کرده‌اند، روز چهارشنبه ۲۴ ژوئن ۲۰۲۰ از سوی وزارت امور خزانه‌داری آمریکا تحریم شدند.

در بیانیه وزارت امور خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا از «علی دانایی کنارسری»، «محسن گوهردهی»، «علیرضا رهنورد»، «رضا وزیری» و «حمیدرضا یحیی‌زاده» به عنوان ناخداهای نفتکش‌هایی که اقدام به نقض تحریم‌ها و ارسال سوخت به ونزوئلا کرده‌اند یاد شده و این افراد به فهرست تحریم‌ها افزوده شدند.

در ماه می ۲۰۲۰ گزارش شد که همزمان با هشدار ایالات متحده آمریکا به جمهوری اسلامی درباره ارسال انرژی به ونزوئلا، وبگاه‌های بررسی رفت و آمدهای دریایی اعلام کردند که پنج نفتکش جمهوری اسلامی با بار بنزین راهی ونزوئلا شده و حدود ۲۲۰ تا ۲۴۰ میلیون لیتر بنزین به مقصد این کشور حمل کرده‌ند.

وبگاه شرکت تانکر تراکرز که به رهگیری داده‌های حمل و نقل نفت در جهان می‌پردازد، اعلام کرد این پنج نفتکش جمهوری اسلامی، فورچن، پتونیا، فورست، فاکسون و کلاویل نام دارند و در ماه‌های مارس و آوریل از بندر رجایی مسیر خود به سمت ونزوئلا را آغاز کرده‌اند.