وزارت خارجه آمریکا دستگیری معترضان در ایران را محکوم کرد

0
283

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای بازداشت شهروندان ایرانی در اعتراضات مسالمت‌آمیز را محکوم کرد. رئیس جمهور آمریکا نیز در توئیتری نوشت “مردم جان به لب شده‌اند” و “دنیا دارد تماشا می‌کند”.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه (۲۹ سپتامبر/ ۸ دی) به وقت محلی با صدور بیانیه‌ای در آن نوشت :«ما گزارش‌ها در مورد اعتراض‌های متعدد و مسالمت‌آمیز شهروندان ایرانی در سراسر کشور را دنبال می‌کنیم. رهبران ایران از یک کشور ثروتمند و با تاریخ و فرهنگ غنی کشوری ساختند که صادرات عمده‌اش خشونت، خونریزی و هرج و مرج است. همانطور که پرزیدنت ترامپ گفته است، بزرگترین قربانیان رهبران ایران خود مردم ایران هستند».

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشته است:«ایالات متحده دستگیری تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز توسط حکومت ایران را محکوم می‌کند. ما از همه کشورها می‌خواهیم که به طور علنی از مردم ایران و مطالبات آنها برای حقوق اساسی و پایان فساد حمایت کنند.»

توئیتر دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز شامگاه جمعه (۲۹ دسامبر) با ارسال توئیتری از اعتراضات مردم در شهرهای ایران حمایت کرد. ترامپ در توئيت خود نوشت: «شهروندان ایرانی که تظاهرات مسالمت‌آمیز کرده‌اند، “از فساد حکومت و بر باد دادن ثروت کشور برای تامین مالی تروریسم در خارج، جان‌به‌لب شده‌اند.”»

رئیس جمهور آمریکا توئیت‌اش را این‌طور تمام کرد: “دنیا دارد تماشا می‌کند!”

عکس‌العمل رئیس مجلس و سناتور جمهوریخواه

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بامداد شنبه (۳۰ دسامبر/ ۹ دی) در توییتر نوشت که آمریکا باید از تظاهرات‌کنندگان در اعتراض‌های مردم شهرهای ایران حمایت کند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا افزوده است:« این اعتراض‌ها حاصل عملکرد رژیمی است که بیشتر به حمایت از سازمان‌های تروریستی تمرکز دارد تا رسیدن به درد و غم شهروندان خود.»

پیش از او هم سناتور جمهوری‌خواه “تام کاتن” خواستار حمایت آمریکا از اعتراض‌ها در ایران شد. او در بیانیه‌ای نوشت: «آیت‌الله‌ها با وجود میلیاردها دلار که از توافق هسته‌ای به دست آورده‌اند، هنوز نتوانسته‌اند نیازهای اولیه مردم خودشان را برآورده کنند. دلیل آن این است که شاید آن همه پول را برای عملیات تهاجمی خود در سوریه، لبنان، عراق و یمن صرف کرده‌اند.»

سکوت رسانه‌ای در ایران در باره “اغتشاشات”

رسانه‌های رسمی و نیمه رسمی در ایران در باره حرکات اعتراضی مردم در روزهای اخیر کاملا سکوت کردند و هیچ گزارش، عکس یا تفسیری در این زمنیه منتشر نشد.

با انتشار پیام وزارت امور خارجه و توئیت ترامپ خبرگزاری مهر نوشت : «ترامپ در پیامی مداخله جویانه از اغتشاشات ایران حمایت کرد”.

خبرگزاری فارس نیز با اشاره به “توئیت ترامپ در حمیات از تجمعات اعتراضی در ایران” نوشت: «اگرچه رسانه‌های ضدانقلاب تلاش داشتند نشان دهند که مطالبات تجمعات صورت گرفته در ایران سیاسی است اما گزارشهای میدانی خبرنگاران فارس، حاکی از آنست که بسیاری از مردم که نسبت وضعیت گرانی ها معترض بودند با مشاهده شعارهای سیاسی لیدرهای این تجمعات، ترجیح دادند که با شعاردهنگان همراه نشوند.

تظاهرات روزهای اخیر ابتدا در شهرهای خراسان و دراعتراض به گرانی، فساد و وضعیت اقتصادی آغاز شد و بسرعت به شهرهای دیگر ایران نیز کشیده شد. در فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند مردم شعارهایی چون : “مرگ بر دیکتاتور”، “یا مرگ یا آزادی”،”زندانی سیاسی آزاد باید گردد”،”ملت گدایی می‌کند، آخوند خدایی می‌کند”، “سید علی ببخشید، دیگه باید بلند شید”،  “نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم”، “اسلام رو پله کردید، ‌مردم رو ذله کردید”، “رضا شاه روحت شاد”، “چه اشتباهی کردم که انقلاب کردم”، “پلیس برو دزدو بگیر”،‌”نه غزه، نه لبنان،‌ جانم فدای ایران” سر دادند.

به گزارش دویچه وله؛ بنا به اعلام مقام‌های ایرانی ۵۲ نفر از معترضان در مشهد بازداشت شده و به مراجع قضایی ارجاع داده شده‌اند. در کرمانشاه، رشت و چند شهر دیگر تجمع مردم با خشونت نیروهای امنیتی همچون استفاده از گاز اشک‌آور، ماشین آب‌پاش و باتوم روبرو شد.