وجود ده‌ها هزار سیاه‌چاله در مرکز کهکشان راه شیری

0
150

گروهی از متخصصان فیزیکدان دانشگاه کلمبیا ۱۲ سیاه‌چاله را در اطراف کمان ای (Sagittarius A) سیاه‌چاله غول‌پیکر در مرکز کهکشان راه شیری کشف کرده‌اند. این یافته فرصت‌های فراوانی را برای درک بهتر جهان فراهم می‌کند.

چاک هیلی، مدیر آزمایشگاه اخترفیزیک کلمبیا و نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: «هر چیزی که شما می‌خواهید درباره چگونگی تعامل سیاه‌چاله‌های بزرگ با سیاه‌چاله‌های کوچک بدانید، در این تحقیق گفته شده است.

راه شیری تنها کهکشان است که ما می‌توانیم آن را مطالعه کنیم که چگونه سیاه‌چاله‌های کلان جرم با سیاه‌چاله‌های کوچک‌تر ارتباط برقرار می‌کنن، زیرا ما نمی‌توانیم تعاملات آنها در دیگر کهکشان‌ها را مشاهده کنیم.

برای بیش از دو دهه تحقیقات محققان در حمایت از نظریه‌ای که هزاران سیاه‌چاله در اطراف سیاه‌چاله‌های کلان در مرکز کهکشان‌های بزرگ وجود دارد، ناموفق بوده‌ است.

هیلی گفت: «کمان ای توسط هاله گاز وگرد و غبار احاطه شده است که زمینه پرورش مناسب را برای تولد ستارگان عظیم که در آنجا زندگی کنند و بمیرند و به سیاه‌چاله تبدیل شوند را فراهم می‌کد»..

علاوه بر این سیاه‌چاله‌های خارج از هاله همانطور که انرژی خود را از دست می‌دهند، تحت تاثیر سیاه‌چاله‌های کلان جرم سقوط می‌کنند.

هیلی گفت: «این یک روش واضح است که می‌خواهیم سیاه‌چاله‌ها را جست‌وجو کنیم اما مرکز کهکشانی خیلی از زمین دور است».

سپس هیلی و همکارانش سیاه چاله دوتایی را شناسایی کردند. زمانی که این سیاه چاله دوتایی در وضعیت غیر فعال بودند، آنها باید به دنبال اشعه ایکس خیره کننده‌تر اما مستمر می‌بودند.

هیلی افزود: «این بسیار آسان خواهد بود اگر سیاه‌چاله دوتایی به طور مرتب انفجارهای بزرگ مانند ستاره‌های نوترونی دوقطبی ایجاد کند اما آنها ایجاد نمی‌کنند، بنابراین ما باید به فکر راه دیگری برای جست‌وجوی آنها باشیم».

هیلی و همکارانش از داده‌های بایگانی رصدخانه پرتو ایکس چاندرا برای تست تکنیک خود استفاده کردند.

به گزارش ایسنا؛ محققان سپس خواص و توزیع فضایی سیستم‌های دوتایی شناسایی شده را تجزیه و تحلیل کردند و از مشاهدات خود برآورد کردند که باید ۳۰۰ تا ۵۰۰ سیاه‌چاله کم‌جرم دوتایی و حدود ۱۰ هزار سیاه‌چاله جدا شده در منطقه اطراف کمان ای وجود داشته باشد.