واکنش کنگره به تصمیم ترامپ درباره توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی و تحریم حقوق بشر

0
159

اندکی پس از اعلام تصمیم روز جمعه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای تمدید تعلیق تحریم‌های جمهوری اسلامی در چارچوب توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵، که گفته برای آخرین بار صورت می‌گیرد، برخی نمایندگان کنگره آمریکا به آن واکنش نشان دادند.

باب کورکر

سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز در توئیتر خود نوشت:

من فکر می کنم همه آمریکاییها هدف مشترک شان توقف جمهوری اسلامی از به دست آوردن سلاح اتمی باشد.

ی افزود: افرادی مثل پرزیدنت ترامپ و من به این دلیل با توافق جمهوری اسلامی مخالف بودیم که باور داشتیم این یک توافق بد است و حالا یک فرصت برای توافق بهتر است.

وی افزود: به درخواست رییس جمهور، من با تیم امنیتی ملی کاخ سفید و برخی از همکاران در سنا از دو حزب همکاری کرده ام تا راهی برای رسیدگی به اشکالات ان توافق بدون نقض تعهدات ایالات متحده پیدا کنیم.

کورکر تاکید کرد: ما طی چند ماه گذشته پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم و همانطور که پیش از این، به رئیس جمهور گفتم، ما همچنان سخت تلاش خواهیم کرد تا به هدف مشترکمان برسیم: یک توافق بهتر برای آمریکا و جلوگیری واقعی از جمهوری اسلامی مسلح به سلاح هسته ای.

اد رویس

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه عصر جمعه در تلویزیون فاکس ضمن دفاع از اقدام پرزیدنت ترامپ گفت:‌ دولت قبل ما نه تنها مقابل با تهدیدات جمهوری اسلامی نکرد بلکه به آنها پول نقد داد.

وی افزود: شاهد بودیم مردم جمهوری اسلامی در اعتراضات اخیر می گویند این پول به جای آنها صرف گروه های تروریستی در سوریه و حزب الله شد.

وی افزود: آنچه که من می خواهم ببینم این است که به سمت طرح هایی در کنگره برویم، مشابه آنچه در کمیته ما تصویب شد، تا با فعالیت های موشکی جمهوری اسلامی، بی ثبات سازی در خاورمیانه و نقض حقوق بشر مقابله کند.

الیوت انگل

عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات در بیانیه‌ای با بیان این که رژیم «جمهوری اسلامی برای منطقه و برای مردم خودش یک تهدید است و هرگز نباید سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشد،» گفت که ادامه «تعلیق تحریم‌های جمهوری اسلامی تصمیمی درست است.»

وی افزود، من موافق رسیدگی به همه نقاط ضعف توافق هستم، اما راه این کار همکاری با شرکای بین المللی آمریکا و ایجاد فضایی محرک برای گفت‌وگو‌ درباره شرایط و بندهای جدید در آن است و زورگویی به دیگر کشورها و تعیین ضرب العجل‌های غیر قابل اجرا مسیر اشتباهی خواهد بود.

تد کروز

سناتور جمهوریخواه تگزاس نیز در بیانیه ای نوشت: اقدام رئیس پرزیدنت ترامپ در اینکه اعلام کرد دیگر حاضر به تمدید تعلیق تحریم های جمهوری اسلامی نیست را ستایش می کند. توافق هسته ای اوباما با جمهوری اسلامی یک فاجعه بود. نه تنها مانع جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای و فن آوری موشکی نمی شود بلکه به آنها پول هم داده شد. جمهوری اسلامی هسته ای بزرگترین تهدید امنیت ملی ماست. جمهوریخواهان هرگز نباید اجازه بدهند که جمهوری اسلامی با شعار مرگ بر آمریکا و تهدید جان میلیون ها آمریکایی به سلاح اتمی برسند.

وی افزود: پایان بخشیدن به توافق هسته ای اوباما با جمهوری اسلامی یک مسیر درست است و اکنون کنگره فرصت عمل دارد. در قانون دو حزبی کنگره باید مواردی چون بازرسی کامل از تمام سایت های هسته ای جمهوری اسلامی (حتی سایت های نظامی)، حذف بازرسی از پیش اعلام شده، لغو محدودیت توافق به ده سال، و پایان کام برنامه موشکی و هسته ای جمهوری اسلامی لحاظ شود.

امروز میلیونها نفر در ایران به حکومت وحشی و سرکوبگر جمهوری اسلامی معترض هستند. زنان به طور تاریخی حجاب شان را با وجود خطر شکنجه و مرگ بر می دارند. آنها شجاعانه علیه آیت الله و برای یک ایران آزاد با انتخابات دموکراتیک ایستادگی می کنند. مردم آمریکا با شما هستند. ما هم با رژیم وحشیانه ملاها مخالف هستیم و در این مسیر تان به سوی آزادی از شما حمایت می کنیم.

مارکو روبیو

سناتور جمهوریخواه فلوریدا در توئیتی به بخش تحریم های جمهوری اسلامی اشاره کرد.

وی که همواره از مخالفان توافق هسته ای جمهوری اسلامی است، نوشت اعمال تحریم علیه اشخاص در جمهوری اسلامی مهم است اما ما نمی توانیم به توافق ناقض اوباما اجازه دهیم که ابزار توانمند تحریم را برای تجاوزات حقوق بشری، گسترش برنامه موشکی و حمایت از تروریسم توسط رژیم جمهوری اسلامی را به کنار بگذارد.

ستنی هویر

عضو دموکرات مجلس نمایندگان از مریلند در بیانیه ای نوشت: جمهوری اسلامی همچنان مردم ایران  را سرکوب کرده و اسرائیل و منطقه را تهدید می کند. به همین دلیل اجرای توافقنامه هسته ای بسیار مهم است. تمدید تعلیق توسط رئیس جمهوری، مانع از انحراف بحرانی و غیرضروری، آنهم در موقعی شد که ما در تلاش برای ارتباط با کره شمالی هستیم. اگر تعلیق تحریم‌های جمهوری اسلامی تمدید نشود، اعتبار آمریکا را تضعیف می کند.

وی افزود: وضعیت غیر قطعی فعلی، غیرقابل قبول است و این به اعتبار ما لطمه می زند. رئیس جمهوری باید از ابزارهای موثری که کنگره در اختیار او قرار می دهد برای حفاظت از امنیت آمریکا استفاده کند و اطمینان حاصل کند ایران هرگز به سلاح هسته ای نمی رسد.

جیم اینهاف

سناتور جمهوریخواه ایالت اوکلاهما در بیانیه ای نوشت موضع محکم پرزیدنت ترامپ بخصوص بعد از سرکوب اعتراضات مردم رویکرد مناسبی است.

وی افزود: بعد از دیدار با نخست وزیر اسرائیل در اکتبر، ما درباره اهمیت اصلاح توافق هسته ای جمهوری اسلامی بحث کردیم. این توافق با مشخص کردن تجاوزات حقوق بشری و برنامه موشکی جمهوری اسلامی قوی تر می شود.

لئونارد لنس

عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از نیوجرسی در واکنش به اقدام پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت:

اکنون کنگره باید اقدام کند. اولویت سیاست من در قبال جمهوری اسلامی این است: دفاع از مردم ایران،‌ اصلاح توافق ناقض با جمهوری اسلامی، مجازات متجاوزان به حقوق بشر و تروریست‌ها و حامیان شان.

به گزارش صدای آمریکا؛ وی افزود: متحدان نیز باید قدم بردارند و کمک کنند. فعالیت های بدخواهانه جمهوری اسلامی، نه فقط آمریکا بلکه جهان را به خطر می اندازد.