واکنش سخنگوی وزارت ارشاد به موفقیت «فروشنده» در کن

0
138

او در ابتدای در سومین نشست رسانه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه واکنش‌اش به کسب دو جایزه از جشنواره کن برای سینمای ایران چیست و آیا قرار است تجلیل ویژه‌ای از این هنرمندان به عمل آید، گفت: ما از ورود برخی فیلم‌های ایرانی به جشنواره‌های خارجی از جمله کن خوشحالیم و استقبال می‌کنیم از اینکه محصولات سینمایی ما این گونه می‌درخشد و قابلیت رقابت با سینمای جهان را پیدا کرده است.

نوش‌آبادی اضافه کرد: اینجا هم متذکر می‌شویم که فیلم‌هایی که به جشنواره‌های جهانی می‌روند علاوه بر اینکه باید از ویژگی‌های فیلم استاندارد برخوردار باشند باید واجد فرهنگ، تمدن و پیشرفت‌های ملت هم باشند. ما باید در آینده با تولید فیلم‌های بهتر و با در نظر گرفتن ویژگی‌های کشوری که صاحب تمدن و اخلاق است ایده‌های خود را عرضه کنیم بنابراین صرف حضور و به دست آوردن امتیاز کافی نیست اگرچه آنچه اتفاق افتاده ارزشمند است.

وی ادامه داد: با این حال راضی نباشیم از اینکه نگاه غربی‌ها به کشورهای آسیایی و جهان سوم همیشه برتری‌جویانه است و ما باید بتوانیم در کنار فیلمسازی برای معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی محتواسازی هم کنیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه «ما سه فیلم را در جشنواره شرکت داده بودیم که یکی از آن‌ها توانست دو جایزه به دست آورد» افزود: ما به این سینماگران و هنرمندان تبریک می‌گوییم و قطعا مسئولان ذی ربط برای تجلیل از آن‌ها برنامه‌ای خواهند داشت.

نوش‌آبادی همچنین در پاسخ به اینکه چه حمایتی از سینمای ایران در حضور عرصه‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد و نیز پس از اشاره به بحث‌هایی که درباره یک شرکت عربی در فیلم «فروشنده» عنوان شده است، گفت: وقتی قدرت رقابت را در سطح بین‌المللی پیدا کرده‌ایم باید حمایت‌ها هم جدی‌تر شود.

البته فیلم «فروشنده» هنوز اکران نشده و قرار بود به جشنواره فجر برسد که این‌طور نشد. با این حال ملاحظاتی که برای اکران وجود دارد قطعا رعایت می‌شود و نکته اینجاست که نباید عنان بخش خارجی سینما را به کشورهای دیگر بسپاریم.

به گزارش ایسنا؛ او در این باره اظهار کرد: البته اغلب فیلم‌هایی که به جشنواره‌های خارجی ارائه می‌شود فیلم‌های خوبی هستند اما ما باید برای این جشنواره‌ها برنامه داشته باشیم. ما باید مکانیزمی را تعریف کنیم تا کسانی که این قابلیت را در خود می‌بینند که آثارشان در عرصه‌های جهانی قابل عرضه است مجرایی برایشان فراهم باشد و یا اگر قرار است به عنوان نماینده ایران در جایی حضور داشته باشیم باید برنامه‌ریزی صورت گیرد چرا که برای جمهوری اسلامی ایران زیبنده نیست که فیلم‌هایش از طریق کشور یا شرکت غیرایرانی عرضه شود تا موجب تحقیر ما در سطح بین‌الملل نشود و در این بین شرایطی را نبینیم که یک شرکت عربی واسطه و میزبان ما باشند.