واکنش رئیس فدراسیون شطرنج به حضور درسا درخشانی در تیم آمریکا

1
943

رئیس فدراسیون شطرنج در واکنش به پیوستن درسا درخشانی به تیم آمریکا گفت: این بازیکن عضو تیم ملی ایران نبود ضمن اینکه اینگونه جابه جایی ها در شطرنج عادی است.

 درسا درخشانی شطرنجبازی است که سال گذشته حضور بدون حجاب او در تورنمنت شطرنج جبل الطارق برای فدراسیون ایران و رئیس این فدراسیون دردسرساز شد. به خصوص اینکه برادر وی به نام برنا درخشانی نیز در همین تورنمنت با «الکساندر هوزمان» از اسرائیل رقابت کرد و همین مسئله هم انتقادات زیادی را موجب شد.

بعد از گذشت یک سال حالا درسا درخشانی به طور کامل فدراسیون خود را تغییر داده و قرار است از این پس برای فدراسیون شطرنج آمریکا به میدان برود.

در همین رابطه مهرداد پهلوان زاده گفت: انتقال شطرنج بازان بین فدراسیون ها انجام می شود، درخشانی نیز در واقع فدراسیون خود را از ایران به آمریکا تغییر داده است.

وی با یادآوری اینکه این شطرنج باز طی دو سال گذشته در آمریکا حضور داشت خاطرنشان کرد: طبق قوانین، شطرنج بازی که کشور خود را تغییر می دهد، بعد از دو سال می تواند برای فدراسیون شطرنج آن کشور بازی کند، درسا درخشان هم از این قانون به نفع خود استفاده کرده است.

رئیس فدراسیون شطرنج با تأکید بر اینکه درخشان تنها سال ۲۰۱۴ و یک بار برای تیم ملی شطرنج ایران بازی کرد اظهار داشت: وی جزو ملی پوشان شطرنج کشورمان به حساب نمی‌آمد به خصوص اینکه طی دو سال گذشته هیچ دیداری برای ایران و به نام کشورمان انجام نداده بود. ضمن اینکه این نوع جابجایی بازیکنان در شطرنج امری عادی و متداول است.

پهلوان زاده به نمونه های دیگری از این دست اشاره کرد و افزود: امین باقری جزء شطرنج بازان ایرانی بود که مدتی فدراسیون خود را تغییر داد و برای فرانسه بازی کرد. بعد از چهار سال دوباره به فدراسیون ایران بازگشت. بردیا دانشور هم برای گرجستان به میدان رفت، سپس از تصمیم خود بازگشت. الشن مرادی هم از جمله شطرنج بازانی است که به خاطر تحصیل در آمریکا، فدراسیون خود را تغییر داد و همچنان برای آمریکا بازی می کند.

به گزارش مهر؛ رئیس فدراسیون شطرنج تاکید کرد: بازیکنان شطرنج بعد از تغییر فدراسیون خود می توانند مجددا تصمیم خود را تغییر دهند.

1 نظر

  1. نمیدونم تا کی نمیخوان قبول کنن که کارشون درست نیست و این کارها نتیجه ای جز فرار مغزها نداره.
    هر چی با استعداد توی مملکت داریم از ایران خارج میشن و ما میمونیم با مدیران باسواد اما نادان.

نظرات بسته است