هیات ایرلندی در راه ایران

0
144

منابع ایرلندی روز دوشنبه از طرح مقامات دوبلین برای بازگشایی سفارت ایرلند در تهران در آستانه تشکیل دولت جدید این کشور، با هدف تقویت مناسبات سیاسی و اقتصادی با ایران خبر دادند.

به گزارش ایرنا، روزنامه آیریش تایمز، روز دوشنبه در گزارشی نوشت: طرح بازگشایی سفارت ایرلند در تهران احتمالا پیش از تشکیل دولت جدید به منظور محکم کردن مناسبات تجاری با ایران به عنوان دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه در دستور کار قرار می گیرد.

این روزنامه افزود: از زمان لغو تحریم های غربی علیه ایران در ماه ژانویه گذشته، کشورهای اروپایی به دنبال تقویت روابط شان با ایران کشور هستند.

آیریش تایمز افزود: ایران با هشتاد میلیون جمعیت، از زمان فروپاشی شوروی در دهه ۱۹۹۰ میلادی، بزرگترین کشوری است که به بازار جهانی مجددا می پیوندد.

این روزنامه نوشت: مسئولان بخش مواد غذایی وزارت کشاورزی ایرلند به همراه ۱۷ شرکت فعال در زمینه مواد غذایی در هفته گذشته به ایران رفته بودند.

آیریش ایرلند اضافه کرد: یک هیات پیشرو ایرلندی نیز قرار است در اواخر ماه میلادی کنونی به منظور بررسی راه های گسترش روابط دو کشور در زمینه خدمات سلامت، فناوری و خدمات مالی راهی تهران شود.

این روزنامه نوشت : ‘ چارلی فلاناگان ‘ وزیر خارجه ایرلند در گفت وگو با آیریش تایمز گفت: ‘شبکه دیپلماتیک ایرلند در حال بررسی و کسب اطمینان از این مساله هستند که منابع ما هم راسا با نیازهای بزرگ و فرصت ها باشند. ‘

آیریش ایرلند افزود: چارلی فلاناگان افزود: ‘در همین چارچوب من بسیار آگاه از منافع سیاسی ، اقتصادی و تجاری بازگشایی سفارت ایرلند در ایران هستم که هدف نخست آن کمک به شرکت های ایرلندی که مایل به استفاده از فرصت های جدید تجاری ایجاد در این کشور هستند، است. ‘
به نوشته آیریش تایمز، سفارت ایرلند در تهران تا سال ۲۰۱۱ میلادی فعالیت داشت اما در چارچوب کاهش هزینه ها متعاقب بحران های مالی، بعدا بسته شد.

این منبع گفت: ‘تصمیم دولت ایرلند برای بازگشایی سفارتش در تهران اتخاذ شده تنها زمان اجرای آن مطرح است.’

بدنبال بروز بن بست سیاسی در ایرلند متعاقب انتخابات عمومی فوریه گذشته؛ بیش از دو ماه است که این کشور با کفیل نخست وزیری اداره می شود.

لازم به ذکر است که سفارت ایرلند در تهران در سال ۲۰۱۱ میلادی تعطیل شد.