هویت خبرنگار داعش فاش شد

0
229

داعش برای نخستین بار در ویدئوهایی که منتشر می‌کند از یک تروریست به عنوان خبرنگار استفاده کرده است.

این گروه منفور روز گذشته تصاویری از ۲۱ نیروی پیشمرگه را که در اسارت این گروه هستند منتشر کرد که در داخل قفس‌هایی قرار گرفته‌ و در خیابان‌های یکی از شهرهای کرکوک برای نمایش گردانده می‌شوند.

همچنین یک ویدئوی ۹ دقیقه‌ای که از سوی داعش منتشر شده نشان می‌دهد که این نیروهای کرد روی خودروها در قفس‌هایی در حال رژه در خیابان‌های شلوغ استان کرکوک در عراق هستند.

در ادامه، یک داعشی با آنها مصاحبه می‌کند که امروز رسانه‌های کُردزبان هویت وی را افشا کردند.

از سرنوشت ۲۱ نیروی پیشمرگ کرد اطلاعی در دست نیست زیرا در ویدئوی منتشرشده نشان داده نشده است که اعدام شده‌اند یا خیر. با این حال، «شیراز ماهر» محقق ارشد در مرکز بین‌المللی مطالعات افراط‌گرایی مستقر در کینگز کالج لندن بر این باور است که این گروگان‌ها احتمالا کشته شده‌اند.

داعش چند روز پیش هم اقدام به پخش تصاویر ویدئویی از اسرای پیشمرگه کرده و اعلام کرده بود که نیروهای پیشمرگ را زنده خواهد سوزاند.

بنا بر اطلاعات منتشرشده، تروریستی که به عنوان خبرنگار با پیشمرگ های کرد مصاحبه می‌کند «ملا شوان» یا «شوان کوردی» نام دارد که خطیب و پیش‌نماز مسجد «مام جعفر» در منطقه «داره توی» اربیل کردستان عراق بوده است.

وی که همواره در خطبه‌های خود از داعش حمایت می‌کرده است چند ماه پیش به همراه دو نمازخوان این مسجد و خانواده‌اش به داعش در موصل پیوست.

کُردها اعلام کرده‌اند که این افراطی به خاطر پول به داعش پیوسته است و هیچ رتبه علمی و شرعی ندارد.

شوان کوردی فارغ‌التحصیل دانشکده علوم اسلامی بخش شبانه بوده است و این دانشکده کانال‌های مطمئنی برای پذیرش دانشجویان ندارد.