هند هم خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کرد

0
191

پس از ترکیه که روز پنجشنبه‌ ٢ خرداد / ٢٣ مه اعلام کرد این کشور در تبعیت از تحریم‌های آمریکا خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کرده است، سفیر هند در ایالات متحده آمریکا نیز گفت که کشورش در راستای پیروی از تحریم‌های آمریکا خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کرده است.

“هارش واردهان شرینگلا”* سفیر هند در ایالات متحده آمریکا، روز پنج شنبه ۲۳ مه در جمع خبرنگاران درباره واردات نفت از جمهوری اسلامی گفت: «کار تمام شد، از این لحظه دیگر وارد نخواهیم کرد».

این دیپلمات هندی همچنین گفت که دهلی نو در ماه آوریل یعنی آخرین ماهی که این کشور از معافیات‌های تحریمی آمریکا برای واردات نفت جمهوری اسلامی استفاده کرده، به صورت گسترده خریدهای خود را کاهش داده و در ماه آوریل ، یک میلیون تن نفت خام از جمهوری اسلامی وارد کرده است.

سفیر هند در ایالات متحده تصریح کرد که کشورش همچنین خرید نفت از ونزوئلا را به دلیل تحریم‌های نفتی آمریکا علیه این کشور متوقف کرده است.

توقف خرید نفت از جمهوری اسلامی توسط هند، در حالی است که یک مقام دولتی ترکیه روز پنجشنبه گفت که کشورش از دوم ماه مه جاری خرید نفت از جمهوری اسلامی را کلاً متوقف کرده است.

وی در باره دلیل توقف خرید نفت از جمهوری اسلامی گفت که این کشور از تحریم نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت می‌کند.

به گزارش رادیوفرانسه؛ اعلام ترکیه مبنی بر توقف واردات نفت از جمهوری اسلامی در حالی است که این کشور پس از خاتمه مدت شش ماهه این معافیت در ٢ ماه می و عدم تمدید آن از سوی واشنگتن، واکنش تندی از خود نشان داد. در آن هنگام مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: ما تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و تعیین تکلیف درباره روابط ما با همسایگانمان را نمی پذیریم.