هند در پی پرداخت جایگزین کردن روپیه با دلار برای پرداخت پول نفت جمهوری اسلامی

0
192

هند در نظر دارد بخشی از پرداخت‌های خود به جمهوری اسلامی بابت خرید نفت را با روپیه انجام دهد تا از فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکایی در امان بماند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی در این زمینه به نقل از چند مقام معرفی نشده دولت هند نوشت که گرچه هند خود را برای اجرای چنین برنامه‌ای آماده می‌کند، اما هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

پالایشگاه‌های هند در سال گذشته بیش از هفتاد و دو میلیون تن نفت خام از جمهوری اسلامی خریداری کرده اند و پرداخت‌های نفتی خود به جمهوری اسلامی را اغلب از طریق بانک‌های اروپایی انجام داده‌اند.

مقامات هند در تماس‌های اخیر خود با بانک‌های فرانسوی، آلمانی و بریتانیایی به این نتیجه رسیده‌اند که در صورت احیای تحریم‌های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی ، تقریبا غیرممکن است که بتوانند پرداخت‌های نفتی خود به جمهوری اسلامی را از طریق آنها انجام دهند.

پیشتر گزارش شده بود که بانک دولتی هند به پالایشگاه های آن کشور اطلاع داده است از ماه نوامبر نمی‌تواند پرداخت‌های مربوط به نفت وارداتی از جمهوری اسلامی را انجام دهند.

رئیس شرکت نفت هند به خبرگزاری رویترز گفته است واردات نفت از جمهوری اسلامی از طریق ساز و کار موجود کاهش خواهد یافت، مگر این که راه دیگری برای پرداخت ایجاد شود.

به گزارش صدای آمریکا؛ تصمیم بانک دولتی هند بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج آمریکا از توافق اتمی با جمهوری اسلامی و اعلام بازگشت و اعمال تحریم های سابق اتخاذ شده است.