همسر یک کشیش مسیحی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال حبس محکوم شد

0
236

کیارش عالی‌پور، سخنگوی «سازمان ماده ۱۸» گفت همسر یک کشیش مسیحی به نام شامیرام عیسوی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق «تشکیل و اداره کلیساهای خانگی، شرکت در سمینارهای مسیحی در خارج از کشور و آموزش رهبران مسیحی در ایران جهت جاسوسی» به پنج سال حبس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب محکوم شده است.

شامیرام عیسوی همسر کشیش ویکتور بت تمرز، کشیش کلیسای «پنطیاکستی» برای آشوریان در خیابان شهرآرا تهران بوده است.  این کلیسا که آخرین کلیسای فارسی زبان آشوریان بوده در تاریخ ۱۹ مارچ ۲۰۰۹ (۲۹ اسفند ۸۸) تعطیل شد. پس از آن این کشیش و همسرش برای علاقمندان در کلیساهای خانگی فعالیت داشته‌اند.

شامیرام عیسوی در تاریخ پنجم دی ماه ۹۳ به همراه همسرش کشیش ویکتور بت تمرز، فرزندش و ۱۲ نفر نوکیش مسیحی که مهمان خانه‌اش بودند از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند. در آن شب کشیش ویکتور و همسرش به مناسب میلاد حضرت مسیح جشنی در خانه‌خود برگزار کرده بودند که با هجوم ماموران مواجه شد. همگی آنها پس از چند روز با قرار وثیقه آزاد شدند. کاویان فلاح محمدی و امین افشار نادری نیز دو نوکیش مسیحی بودند که همراه بقیه مهمان‌ها در آن شب بازداشت شدند.

سه سال پس از آن تاریخ، شامیرام عیسوی در روز ۱۶ دی ماه ۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشالله احمدزاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال حبس محکوم شد.

براساس اطلاعات سازمان ماده ۱۸ که یک سازمان حقوق بشری در حوزه مذاهب است، از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۶ نوکیش مسیحی توسط قاضی احمدژاده به حکم‌های بین پنج تا ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.
کیارش عالی‌پور در پاسخ به این که مبنای و مستندات اتهام امنیت ملی از طریق سه مورد عنوان شده برای شامیرام عیسوی چیست گفت: «تا جایی که ما اطلاع داریم و با توجه به گفته‌های خود خانم عیسوی هیچ مدرکی که شاهد فعالیت جاسوسی یا براندازی و برهم زدن امنیت کشور باشد در پرونده وجود ندارد و همچنین خانم عیسوی هم اتهام خود را رد کرده است.»

عالی‌پور در ادامه گفت: «خانم عیسوی در بازجویی بارها توضیح داده پس از تعطیلی کلیسا در کلیساهای خانگی شرکت می‌کرده و با شرکت‌کنندگان دعا می‌خواندند و درباره کتاب مقدس حرف می‌زدند. جای شگفتی دارد که امنیت ملی یک کشور با گردهمایی ایمان‌داران به مسیح به خطر بیفتد. خانم عیسوی و همسر کشیش تمام زندگیشان در فعالیت دینی خلاصه شده، ماموران می‌توانند کلیسا را تعطیل کنند اما پس از تعطیلی کلیسا که فعالیت آنها را هم نمی‌توانند متوقف کنند. طبیعی است کسی که تمام زندگیش به آموزش دینی سپری شده پس از تعطیلی کلیسا هم این کار را خواهد کرد. اما شرکت در جلسات و فعالیت دینی معنای جاسوسی ندارد.»

همچنین کشیش ویکتور بت تمرز به همراه دو نوکیش مسیحی دیگر که در شب پنجم دی ماه ۹۳ بازداشت شده بودند در تاریخ ۱۳ خرداد ماه توسط قاضی احمدزاده محکوم به ۱۰ و ۱۵ سال حبس شدند و اکنون در انتظار رای دادگاه تجدیدنظر هستند.

کشیش ویکتور تمرز و کاویان فلاح محمدی به همراه هادی عسگری (مسیحی دیگری که در سال ۹۵ بازداشت شد) در تاریخ ۱۳ خرداد ۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب هر کدام به ۱۰ سال حبس به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی و اداره گرو‌ه‌های خانگی  و تبلیغ دین مسیحیت» محکوم شدند و امین‌ افشار نادری نوکیش مسیحی دیگر علاوه بر این دو اتهام متهم به «توهین به مقدسات» و در نهایتا به ۱۵ حبس محکوم شد.

در حال حاضر تمام کلیساهای فارسی‌زبان در ایران تعطیل شده‌اند و نوکیشان مسیحی اجازه شرکت در کلیساهای آشوری و ارمنی که به زبان غیرفارسی است، ندارند. کیارش عالی‌پور گفت: «به ما گزارش شده که گاهی ماموران امنیتی در کلیساهای دیگر با لباس شخصی حضور دارند و نوکیشان مسیحی را شناسایی می‌کنند یا از کلیساها لیست شرکت‌کنندگان در مراسم را می‌خواهند. به این شکل نوکیشان مسیحی فقط می‌توانند در کلیساهای خانگی شرکت کنند که آن هم با بازداشت و حکم‌های سنگین و تهدید مواجه است.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ دو سال بعد در تاریخ پنجم شهریور ماه ۱۳۹۵ ماموران نیروی انتظامی با حمله به باغی در منطقه فیروزکوه در شمال تهران بار دیگر رامئیل بت تمرز فرزند کشیش بت تمرز و  چهار نوکیش مسیحی به نام‌های هادی عسگری، امین افشار نادری (برای بار دوم)، امیر سامان دشتی و محمود دهنوی را بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. این تعداد به همراه خانواده‌هایشان برای تفریح به باغی در منطقه فیروز کوه در شمال تهران رفته بودند. منصور برجی، سخنگوی سابق کلیساهای همگام در گفتگویی  گفته بود که این افراد «در باغی که ملک شخصی است» به همراه خانواده‌هایشان برای تفریح به باغی در فیروزکوه رفته و فعالیت خاصی نداشته‌اند.