هلند دو تن از کارکنان سفارت جمهوری اسلامی را اخراج کرد

0
154

سرویس اطلاعات و امنیت هلند بدون ذکر جزئیات از اخراج دو نفر از کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در این کشور سخن گفته است. یک مقام بلندپایه جمهوری اسلامی در گفت‌‌وگو با رویترز، این اقدام را تلاش برای “تخریب نجات توافق اتمی” خوانده است.

سرویس اطلاعات و امنیت هلند (آوید) جمعه ۱۵ تیر (۶ ژوئیه) از اخراج دو تن از کارکنان سفارت جمهوری اسلامی سخن گفته است. جزئیات بیشتری ارائه نشده است.

بر اساس گزارش‌‌های رسانه‌های هلندی، این افراد هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) اخراج شده‌‌اند. به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه هلند از هر گونه موضع‌گیری در این باره خودداری کرده است.

یک مقام بلندپایه جمهوری اسلامی به رویترز گفته است: «این بازداشت‌ها و اخراج‌ها بخشی از کوشش‌هایی است که دشمنان ما برای ضربه زدن به تلاش‌ها برای نجات توافق اتمی انجام می‌دهند.»

همزمان با اخراج این دو نفر طرف‌های اروپایی سرگرم مذاکره با جمهوری اسلامی اند تا توافق اتمی با این کشور (برجام) را از شکست نجات دهند.

بلژیک در اوایل ژوئیه اعلام کرد، دو بلژیکی ایرانی‌الاصل را به ظن تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق ایران در پاریس بازداشت کرده است.

علاوه بر آن‌، در آلمان نیز اسدالله اسدی، دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در اتریش در ارتباط با این بمب‌گذاری بازداشت شد. به گفته محافل امنیتی فرانسه، در این کشور نیز سه ایرانی بازداشت شده‌اند.

واکنش جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی این اتهام‌ها را رد کرده و در واکنش به آن سفیران فرانسه و بلژیک و کاردار سفارت آلمان در تهران را احضار کرده است. جمهوری اسلامی پرونده این دیپلمات و اتهام بمب‌گذاری را “سناریویی” برای تخریب روابط جمهوری اسلامی و اروپا خوانده است.

به گزارش دویچه وله؛ آمریکا در ماه مه از توافق اتمی با جمهوری اسلامی خارج شد. سایر کشورهای امضاکننده این توافق، از جمله آلمان خواستار حفظ آن هستند. در همین رابطه روز جمعه در وین نشستی از وزرای خارجه جمهوری اسلامی و سایر امضاکنندگان برجام شامل بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان با هدف حفظ برجام برگزار شد که به جایی نرسید.