هفت کشور اروپایی صدور گواهی دیجیتال کووید برای سفر را آغاز کردند

0
159

یک سیستم گواهی دیجیتال کووید با هدف سهولت سفر در اتحادیه اروپا از سه‌شنبه در هفت کشور عملیاتی شد. این موضوع می‌تواند به الگویی جهانی تبدیل شود.

این سند که به‌عنوان یک گواهی سبز دیجیتالی شناخته می‌شود، نشان می‌دهد که آیا فرد کاملا واکسینه شده است، از بیماری کووید بهبود یافته است یا جواب تست کرونای او در ۷۲ ساعت منفی بوده است. مسافران در صورت رعایت حداقل یکی از این سه معیار می‌توانند آزادانه جابجا شوند.

بلغارستان، جمهوری چک، دانمارک، آلمان، یونان، کرواسی و لهستان این گواهی را از روز سه‌شنبه در دسترس شهروندان خود قرار داده‌اند و آن را از مسافران می‌پذیرند.

کمیسیون اروپا می‌گوید که این سیستم احتمالا از یک ژوئیه در تمام ۲۷ کشور عضو این اتحادیه اجرایی شود.

گواهی سبز دیجیتال پس از دو ماه بررسی و آماده سازی با توجه به اینکه نیازمند هماهنگی بین ۲۷ کشور بود، ایجاد شد. این گواهی دارای ویژگی‌های امنیتی برای تایید صحت داده‌ها است. کمیسیون اروپا می‌گوید که به دلیل نگرانی درباره حریم خصوصی، داده‌های این سیستم در هیچ جا نگهداری نخواهد شد.

هدف بلند مدت این است که همه افراد در اتحادیه اروپا گواهینامه داشته باشند و مسافران از خارج از اتحادیه بتوانند پس از ورود گواهی دریافت کنند. ارائه آن به خارج از کشورهای عضو ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد چراکه همه کشورها به مردم خود اسناد واکسیناسیون ایمن ارائه نمی‌دهند.

یورونیوز گزارش داد؛ کمیسیون اروپا در حال مذاکره با ایالات متحده آمریکا درباره چگونگی بررسی وضعیت واکسیناسیون مسافران آمریکایی است. همچنین از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته شده است تا قرنطینه را برای افرادی که واکسینه شده‌اند یا اخیرا از بیماری کووید بهبود پیدا کردند، متوقف کند.

شهروندان چگونه می‌توانند گواهی دریافت کنند؟

مقامات ملی صدور گواهینامه را بر عهده خواهند داشت. به‌عنوان مثال، این گواهی می‌تواند از سوی مراکز آزمایشگاهی یا مقامات بهداشتی یا مستقیما از طریق یک درگاه الکترونیکی سلامت صادر شود.

نسخه دیجیتال را می‌توان در دستگاه تلفن همراه ذخیره کرد. شهروندان همچنین می‌توانند نسخه کاغذی را نیز درخواست کنند. هر دو نسخه حاوی کد کیوآر (QR) که شامل اطلاعات ضروری و همچنین امضای دیجیتال برای اطمینان از معتبر بودن گواهی می‌شود، هستند.